כך תבנו עסק שמכניס לפחות מיליון שקל בחודש – השינוי המנטלי

  • בלוג
  • >
  • כך תבנו עסק שמכניס לפחות מיליון שקל בחודש – השינוי המנטלי

השינויים המנטליים הנדרשים לבניית ארגון

המרכיב המנטלי שיכריע האם אתם בכלל מסוגלים להיות בעלים של ארגון גדול. במהלך בניית הארגון תידרשו לקבל הרבה מאוד החלטות קשות ולא נוחות ותיבחנו פעם אחר פעם האם יש בכם את הרעב להצליח, כיוון שבמציאות דברים ישתבשו אינספור פעמים ואם לא תהיו חזקים מנטלית, אתם תישברו! ריכזתי עבורכם סעיפים שיסייעו לכם להיערך לקראת השינויים הצפויים בחייכם במהלך בניית הארגון.

קבלת ההחלטה לגדול לארגון

בתחילת דרכי היה לי עסק בתחום הציור ובשלב מסוים החלטתי לבנות מודל תגמול עבור שימוש מסחרי בציורים שציירתי. כדי לעשות זאת חקרתי את תחום מכירת הזכיונות ובעיקר למדתי את חוקי המשחק מחברת דיסני העולמית כיוון שכל בית עסק שפניתי אליו לרכישת זכויות כבר רכש זכויות מחברת דיסני ולכן, כדי להתמודד מולם ולהצליח למכור את הזכויות לשימוש ביצירות שלי היה עלי להגיע כמו מקצוען לתחרות, ולהגיע לסטנדרט שלא נופל ממה שהיה לדיסני להציע ליצרנים.

רוב האנשים היו מוותרים מראש ומספרים לעצמם שחברת ענק כמו דיסני היא מכונה משומנת המורכבת מעשרות אלפי או אפילו מאות אלפי עובדים ובתחרות שכזו מובטח להם הפסד עוד לפני שעשו את המהלך הראשון במשחק, אולם אני החלטתי ללמוד את חוקי המשחק ולהתחקות אחרי שיטת העבודה של דיסני על מנת שאוכל להבין מהם היתרונות שאני מביא לשולחן וכך אוכל להציע הצעה אטרקטיבית לא פחות מהם ולאט לאט אתפתח ואגדל לארגון גדול ומשמעותי בתחום זה.

כאשר התחלתי לחקור את הדברים לעומק, הבנתי שלחברת דיסני ולחברות גדולות כמוה יש ספרים עבי קרס המכילים את כל סודות החברה ונהליה. חלק מהחומרים היו מסווגים וסודיים וכאשר נחשפתי אליהם למדתי המון דברים על האופן שבו עלי להתנהל אם אני רוצה להפוך לארגון גדול יום אחד.

במהלך השנים הרכבתי ובניתי ספרי נהלים עבי קרס משלי, בהם כתבתי את כל החוקים, הנהלים, שמות הספקים, רשימות הלקוחות, כל ההסכמים שיצרתי, נהלים לגבי ניהול הזמן, תפקידים של עובדים בארגון, ספרי הדרכה לספקים ולזכיינים השונים, ספרי הדרכה לצוות ההנהלה של החברה ואפילו ספר נהלים עבורי בו רשמתי מה התפקיד שלי בחברה, כיצד עלי לנהל את היום, אילו פעולות איננו רוצה לבצע בעצמי ומי צריך לבצע אותם עבורי, ועוד ועוד…

כשאני מסתכל על הספרים שיצרתי היום אני מבין שללא כתיבתם הדברים היו מסתכמים ברעיונות ומחשבות בלבד ובצורה כזו לעולם לא תצליחו לבנות ארגון גדול.

הרבה בעלי עסק שפגשתי בחיי חולמים בגדול אבל בפועל הם מתנהלים בצורה אחרת לגמרי שאינה מובילה אותם באמת להגשים את החלומות הללו. לרוב זה קורה כיוון שהם לא באמת קיבלו החלטה לגדול לארגון. תחשבו על כך, אם אתם רוצים להתנהל כמו ארגון תצטרכו לשכור או לרכוש משרדים פיזיים שבו יתנהל הארגון.

לי באופן אישי לקח שנים רבות לקבל החלטה להפסיק לעבוד מהבית ולצאת בצורה פורמלית למקום מסודר שממנו אעבוד. לאחר שלב מציאת המקום יש צורך בשיפוץ של המקום כדי שהוא ייצג אתכם בצורה מכובדת וממותגת. את המקום יש לאבזר בכל הציוד הנדרש, יש לדאוג לעתים לשירותי ניקיון, אבטחה, תקשורת, ביטוח ועוד…

כל ההחלטות האלו יקשו עליכם מלהתקדם כל עוד לא החלטתם בצורה נחרצת שאתם באמת מתכוונים לבנות ארגון גדול. מהרגע שהחלטתם כל השיקולים הללו יתגמדו לעומת ההכנסות העתידיות שיגיעו מהארגון שתבנו, כך שיהיה לכם הרבה יותר קל לקבל החלטות בתוך הדרך. שם המשחק בהצלחת בניית הארגון הוא מהירות תגובה ולכן, אין מקום להיסוסים בתוך הדרך. כל יום שלא תקבלו החלטות בהמשך הדרך יעלה לכם כסף רב, קנסות, ותשלומים מיותרים על מערכות שתחליטו לרכוש, לנסות או לבטל. כל המקרים האלו לא יתקיימו אם תדאגו לקבל החלטה אחת גורפת שמכאן מתקדמים קדימה ולא חוזרים לאחור.

רוב העסקים הכושלים הם עסקים שמתנהלים על ידי אנשים שלא קיבלו החלטה והם כל הזמן מתנדנדים. ספינה שהקברניט שלה אינו החלטי דינה למצוא את עצמה במצולות.

לאחר קבלת ההחלטה עליכם לבנות תכנית עסקית הכוללת בתוכה פירוט מקסימלי של התקציב הנדרש מכם לשלם עבור הקמת וניהול הארגון. רק לאחר הצבת המספרים והבנתם עד הפרט הקטן ביותר תוכלו להתחיל בתהליך הבנייה עצמו של הארגון.

אל תקבלו החלטה לפני שראיתם והבנתם את המספרים של העסק. מניסיון עבר, קבלת החלטה עיוורת ללא נתונים תומכים תגרום לכם לא פעם לכאבי בטן, חוסר בהירות, לחץ, תסכול, פאניקה במקרים מסויימים ובעקב כך, לא תצליחו לקבל החלטות טובות, לגבי סיטואציות יום יומיות שמתרחשות בארגון שלכם ודורשות את תשומת ליבכם והתייחסותכם (בטח ובטח בשלבי הבנייה שלו).

אני יכול לומר לכם שארגון נבנה שכבה אחר שכבה ותהליך זה אורך זמן ממושך המכיל אינספור שכבות. באופן אישי הרכבתי צוותים רבים במהלך חיי העסקיים ופעמים רבות הצוותים שנבחרו לניהול השוטף של הארגון לא ידעו לספק נתונים ברורים, תקציבים מוגדרים והם יצרו תוכניות שלא ניתן היה לעבוד איתן. צוות לא מוכשר יכול להרוס ולחסל  עסקים, בעיקר אם תכניסו רגש לסיפור ותרצו להאמין בצוות וביכולות שלו ותתנו לו צ'אנס שוב ושוב להוכיח את עצמו.

גם פיטורים של אנשים הם חלק מההחלטות שתצטרכו לקבל במהלך הדרך. יהיה עליכם לקבל החלטות שעלולות להשפיע על חייהם של אנשים ואם לא יהיה לכם את הבטחון הנדרש כדי להודיע למישהו שהוא לא מתאים לתפקיד, אתם תמצאו את עצמכם מנהלים עסק מדשדש שבכל רגע עלול להיסגר.

אני מקווה שהבנתם בלו במעט את גודל האחריות שאתם הולכים לשאת על גבכם ברגע שתקבלו את ההחלטה לבנות ארגון גדול.

 

סבלנות והכלה

שינויים גורמים לאנשים לתחושות שונות של אי נוחות. שרירי גדילה הם דבר לא נעים בלשון המעטה ולכן צמיחה בקנה מידה שעליו אני מדבר עלול להיות תהליך קשה מאוד מנטלית, ועל כן היערכו לתקופה מורטת עצבים שבה תיאלצו להיות סופר-סבלניים ומכילים.

הרבה מאוד דברים הולכים להשתבש ולהתעכב בדרך לפסגה וכדי לצלוח את הדרך הזו יהיה עליכם לקחת הרבה נשימות לפני שאתם מגיבים באותה סיטואציה.

יהיו לכם ימים שלא יהיה לכם כוח לדבר עם הצוות שלכם, שכל כך תכעסו על טעויות שהם עשו וכנראה גם עלו לכם הרבה כסף, ימים שלמים שדברים נמצאים בטיפול כלשהו אבל אתם עדיין לא רואים את התוצאות, מערכות שלא עובדות, בירוקרטיה, ריבים עם גופים גדולים שמצאו דרך לטרטר אתכם עם הנחיות לא ברורות, אתרי אינטרנט שלא עובדים, תשלומים רבים שתצטרכו לשלם בזמן שכסף עדיין לא נכנס בקצב שבו אתם רוצים שייכנס, אי הבנות ובעיות בתקשורת ביניכם לבין הצוות שלכם. ימי חופש ומחלה שהעובדים ייקחו, עיכובים מכל סוג שהוא שיגרמו לכם לפקפק בכלל שיום אחד עוד תגיעו לנחלה והדברים יעבדו כמו שצריך.

תהליך הבנייה של ארגון הוא סזיפי ומתיש. כדי לצלוח את האתגר יהיה עליכם להביט תכופות ממעוף הציפור כדי לראות את ההתקדמות ולהעריך אותה. אם לא תדעו לעשות זאת תסתובבו יום יום עם תחושה של תסכול גדולה, כעס ומרמור, ובשלב מסויים תעצרו הכל ותחזרו אחורה להיות עסק קטן.

אומר לכם מניסיוני, שכדי לבנות את הארגון שלי היה צורך במיליוני פעולות קטנות של התקדמות ונסיגה אשר בסופו של דבר נדבקו והפכו את העסק הקטן שהיה לי בתחילת הדרך לקבוצת חברות יציבה וחזקה. ויש ימים שאני עדיין מביט בפליאה על כוח ההתמדה העצום שהיה לי כדי לא לוותר במהלך הדרך, כיוון שהיו לי אלפי נקודות שבירה בהן רציתי להרים ידיים ולחזור להיות ONE MAN SHOW שעושה הכל לבדו ולא צריך לסמוך על אף אחד. ביחד עם זאת לא הייתי משנה דבר בחיי.

כשאני חושב על השתלשלות האירועים שהובילו אותי למקום שבו אני נמצא היום אני נזכר במחירים כל כך גבוהים ששילמתי בדרך.

שנים רבות בהן חייתי בצמצום, עבדתי בלילות, וויתרתי על בילוי עם חברים, על זמן איכות עם בנות זוג שהיו לי במהלך השנים ובהמשך עם אישתי, שלא פעם שילמה את המחיר והעבירה לילות לבדה בזמן שאני עבדתי אל תוך הלילות גם בסופי שבוע ובחגים.

על שנים רבות בהן עבדתי מול מסך המחשב שעות ארוכות בכל יום, אשר גרמו לראייה שלי להידרדר.

על כאבי גב שחוויתי כתוצאה מהישיבה ממושכת במשרד, במקום לעשות ספורט או גמישות.

על צרידות וימים רבים של חולי שנבעו מאין ספור שעות של ייעוץ והרצאות בהן נתתי את כל כולי לטובת הלקוחות שלי.

על ימים רבים בהם ביליתי בתוך הרכב בפקקים, במקום ללכת לגלוש בים וליהנות מהטבע.

על אינספור ימים בהם צפיתי בשמש זורחת ואז שוקעת, בו בזמן שאני יושב במשרד באותו במקום (במשך כל היום מבלי לזוז) ורואה איך חיי אוזלים מול עיניי.

על עשרות אלפי ניסיונות לעשות עסקים שלא צלחו וסירובים שקיבלתי.

על אינספור פעמים בהם ניסו לרמות אותי, לגנוב ממני, לסחוט אותי, לנצל אותי, לפגוע בי בדרכים שונות, אנשים בהם בטחתי.

עברתי כל כך הרבה חוויות מטלטלות במהלך חיי העסקיים, שבקלות יכלו להפיל אותי על ברכיי ולגרום לי לוותר לעצמי ועל עצמי, אולם במקום זאת אני עומד היום זקוף, עם המון גאווה והערכה למקום שאליו הצלחתי להגיע בסופו של דבר, מקום שמאפשר לי סוף סוף לחיות את החיים שעליהם חלמתי במשך שנים כה רבות.

היום אני יכול לומר לכם שהתמורה שתקבלו בסופו של דבר תשתלם לכם בענק. כל מה שאתם צריכים זה כמות אינסופית של סבלנות ודרייב גדול מאוד להצליח. כך שגם אם תיכשלו פעם אחר פעם, בסופו של דבר תצליחו.

המזל שלי הוא שהתחלתי את חיי העסקיים כבר שהייתי בן 21. היום כשיש לי שני ילדים קטנים, יש לי את הזכות לבלות איתם ולתת להם כל מה שהם צריכים. השעות שאני מבלה איתם הן זכות עליה אני מודה כל יום. דבר שלא ניתן לקחת כמובן מאליו.

בחברתם אני חווה אושר עילאי, שלא ניתן להסביר במילים, אולם הוא ממלא אותי ומחזיר אותי להיות שוב ילד…

ועבורי, זה שווה הכל.

 

העסיקו את עצמכם

החל מהרגע שתיבנו את הצוות המתאים שינהל את העסק שלכם ברמה היום יומית תוכלו להפסיק לעבוד בתוך העסק, להוריד הילוך ולהפסיק להגיע יום יום למשרד כפי שנהגתם לעשות במשך שנים. שינוי זה מצריך מכם יצירתיות רבה.

ישנם אנשים ששינוי כזה עלול לגרום להם להרגיש ריקנות גדולה, תחושת אשמה ושיעמום. לא פשוט להפסיק לעבוד אחרי שנים ארוכות שבהן היינו רגילים לעבוד מהבוקר עד הערב, ולכן, חשוב שבמקביל לבניית הארגון שלכם, תתחילו לבנות את החיים החדשים שלכם ואת סדר היום שמתחשק לכם ליצור לעצמכם.

כשקראתי ספרים העוסקים בהתעשרות ופרישה בגיל צעיר התפלאתי לגלות שבכולם מתארים הסופרים את שלב הפרישה כשלב קשה מאוד וכי כמה שבועות או חודשים לאחר הפרישה הם חזרו לעבוד כיוון שחוסר המעש הוציא אותם מדעתם.

זה היה נראה לי תלוש מהמציאות ובעודי קורא את הספרים הללו, אמרתי לעצמי שכאשר אני אפרוש אין שום סיכוי שדבר כזה יקרה לי. הרי אני יודע להעסיק את עצמי כל כך טוב. ובכן, אני חייב לומר שאכן שלב הפרידה מעבודה יומיומית הוא שלב מבלבל ביותר וכדי לצלוח אותו בהצלחה יש להיערך אליו בטרם עת.

הדרך שלי לעשות דברים כאלו היא בעזרת כתיבה. כיתבו לעצמכם רשימות של חלומות שאתם רוצים להגשים, פרויקטים שאתם רוצים לבנות, תחומי עניין שמתחשק לכם לפתח כגון בישול, גינון, ספורט או כל דבר שיעשה לכם טוב.

בנוסף, יש סיבה מדוע אתם חייבים להעסיק את עצמכם בדברים אחרים והיא שאם לא תעשו זאת, אתם תמצאו את עצמכם חוזרים אחורה לניהול אקטיבי של הארגון שלכם, ודבר זה יפגע בכם, בצוות שלכם ובסופו של דבר גם בארגון. זה עלול להתחיל מרצון שלכם להיות נוכחים בפגישות שמתקיימות או ישיבות של הצוות, או מרצון שלכם לפקח על כך שהדברים קורים בצורה תקינה אבל מהר מאוד זה יגיע לכך שאתם תהיו עסוקים שוב בעבודה בתוך הארגון ותוך כדי כך אתם תפגעו בסמכויות שהענקתם לצוות שלכם, מבלי לשים לכך לב ומשם יהיה לכם קשה מאוד לשחרר ולתת לדברים לקרות.

 

התחילו לתפקד כבעלים של הארגון

אני מניח שמאז הקמתו של העסק, תמיד הייתם בחזית העסק והתרגלתם לתת שירות ללקוחות שלכם, הייתם זמינים ונגישים לכולם ולמעשה לא היתה כל חציצה ביניכם לבין איש. כאשר לקוח או ספק היו צריכים משהו, הם היו מתקשרים אליכם. במהלך תהליך בניית הארגון שלכם יהיה עליכם להחליט מה אתם רוצה להמשיך לעשות בחברה ומה מבין הדברים שעשיתם בעבר, אינכם רוצים לעשות עוד. מעכשיו, כל מה שאתם לא רוצים לעשות יוכל לעבור למישהו אחר. החלום שלכם מתחיל להתגשם וכעת תצטרכו להיפרד מההרגלים הישנים שלכם ולהעביר בצורה מסודרת את כל התפקידים האלו לאנשים הנכונים כדי שהם יוכלו לבצע אותם.

ראשית, המנכ"ל שלכם יהיה זה שיחליף אתכם מיום כניסתו לתפקיד. מעתה הוא ינהל את העסק שלכם ברמה היומיומית ויצטרך לחלק את כל שאר המשימות לשאר הצוות שיגייס עבור הארגון.

לדוגמה, הוא יוכל לגייס סמנכ"ל אשר יהיה אמון על כל תחום השיווק, המכירות ופיקוח על מתן השירות ללקוחות. עוזר/ת אישי/ת למנכ"ל יוכלו לבצע את כל משימות ה BACK OFFICE הכוללות תיאומי פגישות, ניהול יומן, גביית כספים, אדמיניסטרציה ועוד המון משימות שיוכל להגדיר לתפקיד.

התפקיד שלכם כבעלים הוא לשמש כמנהיגי הארגון. אם תרצו להמשיך לתת שירות ללקוחות, להיות נוכחים בפגישות, בשלבי גיוס כוח האדם או כל פעולה אחרת שנדרשת לביצוע, זו החלטה שלכם. יש לכם כעת את היכולת לעלות דרגה ולעמוד בראש הארגון. אם גייסתם מנכ"ל חזק הוא ידע לנהל את הארגון שלכם ללא צורך בנוכחותכם.

כדי להבין איך לבחור יועץ עסקי שבאמת יוכל לקחת אתכם ואת העסק שלכם קדימה אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר שכתבתי על איך לבחור יועץ עסקי בקישור הזה

בנוסף חשוב שתבחרו לכם גם יועץ פיננסי שיוכל ללוות אתכם בעסק כדי להפוך לארגון מצליח, לשם כך אני ממליץ לכם לקרוא את המאמר הבא

אנחנו כאן עבורכם בכל שאלה

בהצלחה

אהבתם? שתפו את הפוסט

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

אהבתם את המאמר? שתפו אותו עם אנשים שחשובים לך כדי שגם הם יוכלו להגיע לחופש כלכלי

כתבות ומאמרים נוספים
בנושא חופש כלכלי

רבי המכר שיסייעו לכם להתפתח,
להגדיל הכנסות ולבנות חופש כלכלי

קודם
הבא

הירשמו לרשימת הדיוור שלי

וקבלו עידכונים שוטפים על ארועים ופעילויות ייחודיות ישירות אליכם למייל

הצטרפו אלי בפייסבוק

On Key

פוסטים נוספים שיעניינו אותך​

תזרים מזומנים לעסק (cash flow)

אם יש לכם עסק בוודאי הבנתם שנושא התזרים של הכסף שלכם בעסק הוא נושא שעליו יקום וייפול העסק. אם יש לכם עסק קטן ואתם עובדים

דילוג לתוכן