בידול עסקי – איך לעקוף את התחרות ולגרום ללקוחות לבחור דווקא בעסק שלכם

  • בלוג
  • >
  • בידול עסקי – איך לעקוף את התחרות ולגרום ללקוחות לבחור דווקא בעסק שלכם

מה זה בידול עסקי?

התחרות העסקית בכל תחום ובכל ענף הולכת וגוברת מיום ליום, עקב הצפה של בעלי עסקים שמציעים בדיוק את אותם שירותים כמו שלכם, דבר שמקשה עליכם למכור וגורם לשיחה עם הלקוחות לדבר אתכם על המחיר ולא על איכות השירות שלכם. המלחמה על הלקוחות נהיית קשה יותר ויותר, אז מה עושים כדי להתגבר על הקושי בעסק? אחת הדרכים להוביל בתחום שלכם, להתגבר על התחרות ולבנות את המותג שלכם כך שיצליח, היא לגרום לעסק שלכם להתעלות מעל לתחרות ולצאת מתוך התחרות על ידי יצירת שירות שאינו דומה כלל למה שהמתחרים שלכם מציעים. המונח העסקי לכך היא יצירת בידול עסקי שיגרום למתחרים שלכם להיות לא רלוונטיים.

המשמעות של המונח בידול עסקי היא להפוך להיות שונה ומיוחד מכל האחרים, כך שנגדיל את היתרונות שלנו מול המתחרים שלנו.

כיוון שמדובר בחשיבה יצירתית אני אוהב מאוד את התחום הזה באופן אישי וממליץ לכם לבוא אלינו ולהתייעץ על הבידול העסקי שלכם כיוון שבעזרת חשיבה יצירתית נוכל להפוך את העסק שלכם לעסק מוכר שירותים ומוצרים שהם 'מים במדבר', כלומר נדירים ובלתי ניתנים להשגה.

כאשר בונים מותג עלינו לחשוב כיצד נוכל לגרום לביקוש של המוצר והשירות שלנו,וגם לצאת מהתחרות הישירה עם שאר העסקים שעוסקים באותו תחום, כיוון שכעת, הלקוחות ידעו שאנחנו מציעים משהו אחר לגמרי משאר העסקים.

אסביר בעזרת דוגמה של תחום אימוני הכושר:

אם כל מאמני הכושר האחרים מציעים אימון אישי של 45 דקות ובכך מסתכם השירות שלהם, נוכל אנחנו להציע שירות הכולל גם קורס דיגיטלי המלווה את תכנית האימון ומספק ערך גדול יותר ללקוחות שלנו. בנוסף אנחנו יכולים לתת גם תשומת לב לנושא התזונה ולספק גם תפריט תזונה בעזרת שיתוף פעולה עם מומחה בתחום התזונה כך שהחבילה שלנו תהיה הרבה יותר אטרקטיבית ואפילו יותר יקרה משל שאר המתחרים שלנו – אולם הערך הרב שהיא מספקת ללקוח יגרום ללקוחות שלנו לשלם לנו עבור השירות כיוון שהוא מספק להם בדיוק את מה שהם צריכים.

ככל שתכירו את הלקוחות שלכם טוב יותר ותבינו מה חשוב להם – כך תוכלו ליצור דברים שרק אתם חשבתם עליהם ודמיינתם אותם וכך תתחילו לצבור יתרון תחרותי על פני המתחרים שלכם.

באופ אישי לעולם לא אפתח עסק שמציע בדיוק את אותם שירותים או מוצרים שעסקים אחרים מוכרים. אינני מוצא בכך שום סיפוק ומעבר לכך, זה גורם לכך שהלקוחות אינם נאמנים למותג וקונים איפה שיותר זול. כאלה לקוחות אין לי עניין לשרת. אני מחפש לבנות מערכת יחסים ארוכת שנים עם הלקוחות שלי ולכן, מרגע שיבינו את הערך הגדול שאתם מספקים להם, לא יחליפו אתכם כל כך מהר במותגים אחרים. אם תמשיכו ליצור שירותים ומוצרים שתורמים לקהל שלהם, זה יעודד אותם להמשיך ולצרוך את השירותים רק מכם.

כאשר אין לכם בידול והבדלים משל המתחרים שלכם, כל מה שאתם יכולים להתפאר בו זה שאתם ממש טובים במה שאתם עושים, ואולי גם במחירים הזולים שאתם מציעים את אותם מוצרים ושירותים. ישנם הרבה עסקים שמתבססים על אסטרטגיה זו כמו רמי לוי לדוגמה שבכל הזדמנות מסביר כי כדאי לרכוש אצלו את הקניות כיוון שהמחירים שלו הם הזולים ביותר. אסטרטגיה זו יכולה לעבוד אולם היא לא עובדת לבדה. מעבר למחירים הזולים יש לרמי לוי גם מותגים נוספים המספקים ערך מוסף שגורם ללקוחות להמשיך ולקנות ממנו. ככל שתמהרו לייצר שירותים שונים משל המתחרים שלכם – כך תתרחקו ממחירי השוק ותוכלו לייצר לעצמכם את התמחור שמתאים לכם.

כיצד ליצור בידול בעסק שלכם שיעזור לכם לבלוט מעל המתחרים?

בידול באמצעות שירות או מוצר ייחודי שרק אתם יכולים לחשוב עליו

אני אישית יוצר מוצרים שרק אני יכול לחשוב עליהם כך שהם שונים מכל מה שהמתחרים שלי עושים, כיוון שאני מוסיף לשירות תחומי מומחיות נוספים שלי כך שמאוד קשה לחקות אותם. לדוגמה בשונה מפגישות ייעוץ לעסק שאנחנו מקיימים במשרד – יצרתי פגישות ייעוץ עסקיות ושילבתי אותן במקומות אקזוטיים, ותוך חוויות מעצימות שמספקות ללקוחות שלי ערך מוסף עצום של פריצת גבולות, זמן איכות נוסף מעבר לפגישה בת שעה וחצי, של יום שלם בו אנחנו מצליחים לבנות עסק פרימיום תוך מספר שעות – מה שהופך את השירות שלי למאוד ריווחי עבור הלקוחות, וגם מספק ברמה האישית, כיוון שהם חווים חוויה עוצמתית שלא ישכחו כל החיים. בנוסף, נוצר חיבור אישי מאוד חזק ביני לבין הלקוחות שלי. באופן הזה, אני יוצר מערכת יחסים מאוד חזקה עם הלקוחות שלי – דבר שמחזק את הסיכוי שנעבוד ביחד למשך שנים ארוכות ביחד.

בידול באמצעות פנייה לנישה מסוימת

דרך נוספת לבידול היא פניה לקהל יעד ספציפי ונישתי. לדוגמה, ישנן הרבה חברות ייעוץ עסקי אולם מעטות מהן פונות לעסקים שרוצים להגיע להכנסה של מיליון שקל בשנה חופש כלכלי. ברגע שתכניסו יעדים ספציפיים או תפנו לקהל יעד ספציפי תמשכו אליכם לקוחות עם צרכים הרבה יותר ספציפיים ותוכלו להציע להם הצעות אחרות משל המתחרים שלכם.

בידול באמצעות מחירים מתחת למחיר השוק

ישנם עסקים שמנסים למשוך אליהם לקוחות בגלל המחיר הנמוך או סף כניסה נמוך. עסקים אלה מנסים לבדל את עצמם כשוברי שוק. חשוב לוודא שהמחירים שתציעו, אם תבחרו לפעול על פי טקטיקה זו אינם מחירים שתפסידו מהם. בעלי עסקים שמוכרים שירותי ריטיינר מוכנים לעתים להפסיד כסף על החודש או החודשים הראשונים מתוך הנחה שירוויחו בהמשך אם הלקוח יישאר אצלם וימשיך לרכוש מהם את השירות. שיטה זו יכולה להיות טובה רק שימו לב למספרים שלכם כדי שלא תפסידו פעמיים – מיתוג נמוך ולאחר מכך עזיבה של לקוחות. תמיד צריך להיות עם היד על הדופק.

בידול באמצעות מחירי פרימיום יוקרתיים

טקטיקה הפוכה מזו הקודמת דווקא מדברת לעסקים שרוצים לבנות את הבידול שלהם על פלח שוק שיכול לשלם להם סכומים גדולים, ומעדיפים לשלם יותר ולקבל שירות איכותי יותר ולאו דווקא לחסוך. לקוחות רבים מעדיפים לשלם כך כדי לא להתאכזב ששילמו זול אבל בסוף יצא להם יותר יקר כי היו צריכים לרכוש מחדש, לתקן או לזרוק מוצר שאינו איכותי וסתם גרם להם לזרוק כסף לפח.

בידול באמצעות התייחסות לכאבים של הלקוחות

דרך מעניינת נוספת להציג את הבידול שלכם יכול להיות דרך קריאה ללקוחות באמצעות הכאבים שלהם. אם אתם לדוגמה מציעים שירותי ייעוץ פיננסי לאנשים שנמצאים במינוס תוכלו לפנות אליהם ולהציע להם שירות רק על בסיס הצלחה כך שלא ישלמו לכם כלל בתחילת העבודה אלא רק לאחר שיצאו מהמינוס.

בידול באמצעות זמנים קצרים של השירות שלכם

בעוד שלכתוב ספר לוקח חודשים ארוכים ואף שנים עבור 99% מהסופרים, הוצאת רב מכר בבעלותי יצאה בשירות של כתיבת ספר תוך שבוע בלבד! כך יצרנו בידול מאוד משמעותי שמתאים לחלק מקהל היעד שרוצה לכתוב ספרים ונושא הזמן חשוב לו מאוד, לדוגמה במידה ויש לו צורך להציג את הספר בעוד מספר חודשים באירוע גדול שהוא עורך, או שהוא מבין כי תשלום על תהליך מואץ ייצר לו הכנסה גדולה יותר ששווה לו את עלות השירות. נושא הזמן הוא נושא מאוד משמעותי עבור אנשים מסוימים ולכן רצוי שתתייחסו אליו גם אתם בשירותים שאתם מציעים.

בידול באמצעות מתן 100% אחריות על השירות

לקוחות רבים רוצים להיות רגועים כאשר הם קונים שירות או מוצר מסוים והם יהיו הרבה יותר רגועים כאשר בית העסק מציע לו החזר כספי מלא במידה והוא לא יקבל את התוצאות שעליהן בית העסק מתחייב תוך זמן מסוים לדוגמה. במקרים כאלה בית העסק צריך לוודא שלא ינצלו את ההבטחה הזו בצורה שתכאיב לו כלכלית או תמשוך אליו לקוחות שרוצים לעשות עליו 'סיבוב'.. בתי עסק שמשתמשים בטקטיקה זו יודעים מהם האחוזים של האנשים שירצו החזר כספי ועל בסיס נתונים אלו הם מתמחרים את השירות כדי שיהיו רווחיים גם לאחר שהחזירו כסף לאחוז קטן מהלקוחות שלהם שלא היו מרוצים מהשירות.

בידול באמצעות שנות ניסיון

אתם בטח מכירים בתי עסק שרושמים בכניסה לבית העסק שהם פועלים בהצלחה מזה שנים. חומוסיה שנוסדה ששנת 1958 בטח עושה את החומוס הטוב ביותר שיש בזכות הניסיון הרב שלה.

בידול באמצעות כמות לקוחות

אתם בטח מכירים בתי עסק שרושמים בפרסום שלהם 1,000,000 לקוחות לא טועים. בית עסק שנותן שירות לכמויות גדולות של לקוחות יכול להתפאר בכמות הלקוחות שלו כטיעון משכנע שיכול לגרום ללקוחות נוספים לבחון את השירות או המוצר שהוא מציע – מתוך תחושת בטחון שהוא נשען על חוכמת ההמונים, שכנראה יודעים משהו שהוא לא.

בידול באמצעות מוטיב הבוטיק והנדירות

בשונה מהבידול הקודם, כאן בית העסק מפרסם שהשירות שלו אינו מתאים לכולם ודווקא מאתגר את הלקוחות לשאוף להיות בין הלקוחות המעטים שמסוגלים לעמוד בתנאי הקבלה. לפעמים אנשים רוצים להשיג את מה שהם לא יכולים… ועל כך בדיוק בונה בית העסק הבוטיקי. זה יכול לבוא לידי ביטוי במלון בוטיק שמפרסם כי נותרה לו רק סוויטה מלכותית אחת פנויה לסופ"ש.. זה יכול להיות הרצאה שרק 15 משתתפים יוכלו לצפות בה.. זה יכול להיות ציור מקורי שרק אדם אחד יזכה בו… זו אחת האסטרטגיות של שיטת סופר-פרימיום על פיה אין צורך בכמות לקוחות גדולה כדי להכניס הרבה כסף, אלא דווקא לסנן את כמות הלקוחות ולעבוד רק עם הלקוחות הטובים והאיכותיים. היו יצירתיים ואני בטוח שתוכלו לייצר נדירות למוצר או לשירות שלכם.

בידול עסקי באמצעות מיתוג ברור ויוקרתי

עסקים שהשקיעו במיתוג שלהם ועשו עבודה יוקרתית כמו לקוחות רבים שאנחנו בחברת מינוף עסקי בנינו להם את המיתוג, נראים כיום כמה רמות מעל למתחרים שלהם. עקב כך הם גם מתייחסים לעצמם בצורה יוקרתית יותר ואף הרשו לעצמם להעלות את המחירים שלהם שקודם לכן, גרמו להם לחוש שהם לא מוערכים מספיק על ידי הלקוחות הקיימים.

לסיכום, בידול עסקי זו תורה שלמה הנוגעת בין היתר בביקוש והיצע, יכולת לשווק ולספר את הסיפור הנכון לקהל הנכון על המותג שלכם. כדי להפוך למותג או כדי להמשיך ולחזק את המותג הקיים שלכם עליכם לדבוק בדרכים המתאימות לכם לבדל את עצמכם מהמתחרים ולהציג אתכם בצורה שעוד לא נראתה לפניכם.

לייעוץ בנושא בידול העסק שלכם נשמח לתאם שיחת ייעוץ ללא עלות בוואטסאפ בקישור הזה

 

אהבתם? שתפו את הפוסט

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

אהבתם את המאמר? שתפו אותו עם אנשים שחשובים לך כדי שגם הם יוכלו להגיע לחופש כלכלי

כתבות ומאמרים נוספים
בנושא חופש כלכלי

רבי המכר שיסייעו לכם להתפתח,
להגדיל הכנסות ולבנות חופש כלכלי

קודם
הבא

הירשמו לרשימת הדיוור שלי

וקבלו עידכונים שוטפים על ארועים ופעילויות ייחודיות ישירות אליכם למייל

הצטרפו אלי בפייסבוק

On Key

פוסטים נוספים שיעניינו אותך​

הספר: לעולם לא לוותר

הספר 'לעולם לא לוותר' הינו ספר מסדרת ספרים גדולה בנושא השקעות נדלן, ספרי השקעות, ספרי עסקים וספרי התפתחות אישית מאת עמית אופיר הספר עוסק בהצבת

הספר: 'לחלום ולהגשים'

הספר 'לחלום ולהגשים' הינו ספר מסדרת ספרים גדולה בנושא השקעות נדלן, ספרי השקעות, ספרי עסקים וספרי התפתחות אישית מאת עמית אופיר הספר עוסק במיומנות הגשמת

הספר: להילחם על האושר

הספר 'להילחם על האושר' הינו ספר מסדרת ספרים גדולה בנושא השקעות נדלן, ספרי השקעות, ספרי עסקים וספרי התפתחות אישית מאת עמית אופיר הספר עוסק בהצבת

הספר כנגד כל הסיכויים

הספר כנגד כל הסיכויים הינו ספר מסדרת ספרים גדולה בנושא השקעות נדלן, ספרי השקעות, ספרי עסקים וספרי התפתחות אישית מאת עמית אופיר הספר עוסק בהצבת

דילוג לתוכן