איך למכור יותר ספרים? מיטב השיטות להגדיל את המכירות

  • בלוג
  • >
  • איך למכור יותר ספרים? מיטב השיטות להגדיל את המכירות

במאמר הזה אני אפרט קצת יותר על טכניקות מכירה שסייעו לי למכור למעלה מארבעה מיליון ספרים אשר תורגמו לעשרות שפות ובוודאי יסייעו לך למכור יותר את השירותים שלך ואת המוצרים שלך. במאמר זה אני מדבר על מכירת ספרים אולם העקרונות הם דומים לכל תחום ואם השירות או המוצר שלכם שונה, אשמח לסייע לכם להתאים את טכניקות המכירה לתחום העיסוק שלכם.

במהלך השנים מכרתי מאות רבות של אלפי ספרים בישראל, ספריי נמכרים ברשתות המובילות בעולם כגון WALMART וכבשתי פעם אחר פעם את המקום הראשון ברשימות רבי המכר היוקרתיות של אמזון בארבע יבשות, החלטתי לארגן את כל השיטות והטכניקות שעזרו לי לעשות זאת ויעזרו גם לך למכור הרבה יותר ספרים ולהבין את האסטרטגיה שבאמצעותה תוכל להציג את עצמך כמומחה מקומי ועולמי בתחום המקצועי שלך. ספר רב מכר בתחום הידע שלך הוא הישג שכל מומחה שואף אליו ובצדק! יש בו כוח עצום שאם תעשה בו שימוש נכון תוכל להתקדם כמומחה בצורה חסרת תקדים בקריירה שלך.

ממחקר שארך שנים בנושא יצירת ספרים רבי מכר למדתי על שמונה צעדים ששילוב מדויק ביניהם הוא הנוסחה האולטימטיבית ליצירת ספר בעל פוטנציאל מכירות גבוה ביותר! כדי שספר יימכר בקלות עליו להיבנות בצורה מושלמת ומדויקת ובהתאם לפרמטרים רבים. ספרים שלא יופקו בצורה זו יהיה קשה למכור אותם. אם אתה מעוניין ליצור רב מכר תְּפַתח אותו כבר מראשיתו בהתאם לשלבים המתוארים כאן ותכוון אותו בצורה מדויקת כאילו היה גיטרה שיש לכוון את מיתריה.

לשם כך ישנם 2 שלבים:

שלב ראשון: יצירת הספר
שלב שני: הפצת הספר

חלק א. שלב יצירת הספר – למד לכתוב ספרים בעלי פוטנציאל להפוך לרבי מכר

כדי שספר יהפוך לרב מכר עליו להימכר ובכמויות גדולות. לשם כך כדאי לדעת מה הן הנקודות שיעזרו לספר להיות הלהיט הבא:

אם ברצונך למכור מיליון ספרים כדאי שתבין איך לכתוב ספרים רבי מכר והתשובה למרבה ההפתעה היא הרבה יותר פשוטה ממה שנדמה לך. כל מה שעליך לעשות הוא למצוא נושא שאנשים רבים מתעניינים בו ולכתוב עליו. אם תענה על הצורך שקיים אצלם בעזרת הספר ותסייע להם לקבל תשובה לשאלותיהם באותו נושא, סביר להניח שהספר שלך יהפוך לרב מכר גם ללא פרסום מסיבי או יחסי ציבור מושקעים. בעולם הדיגיטלי שבו אנו חיים, אנשים מדברים זה עם זה והשמועות עוברות במהירות מפה לאוזן. אם הנושא שבחרת לכתוב עליו הוא נושא "חם" אשר עונה על צורך אמתי ועמוק אצל אנשים וכמובן יש לך ידע, מומחיות וכלים לדבר על נושא זה ולענות להם על השאלות שמעניינות אותם בעניין, הם ישמחו לרכוש אותו ממך ואף לשלם עליו מחיר יפה. קח לדוגמה את הספר הזה שאתה אוחז כעת בידך. נושא של כתיבת ספר רב מכר מעסיק הרבה אנשים. מי לא היה רוצה לכתוב ספר שיימכר בעשרות ואף במאות אלפי עותקים, יתורגם לשפות רבות ויימכר בכל העולם? כשאנשים קונים את הספר הזה הם מעוניינים לקבל את התשובה ממי שכבר מכר כמות גדולה של ספרים ואף כתב ספרים רבי מכר בעצמו. מבחינתם הם משלמים סכום זעום וסמלי עבור הידע שברשותי שצברתי במהלך השנים והם אינם מסכנים דבר, בעוד שאני סיכנתי הכול. הידע שרכשתי הוא פרי עמל של שנים שבהן חקרתי את הנושא מזוויות רבות, יזמתי מהלכים ועסקאות שונות וגיליתי את הסודות ואת השיטות, וכעת לאחר שהצלחתי במשימה אני חולק את ההצלחה עם ההמון. מבחינתי אני סומך על כך שהרבה אנשים יוכלו להיעזר בידע שצברתי ולשנות את חייהם ולכן אני מוכן לצמצם את הרווח מכל ספר ולפרוס את המחיר בין הרבה אנשים ולקבל מעט מכל אחד, אולם הרבה בסך הכול. את המחיר הכבד הזה שילמתי במשך שנים כשהחלטתי לצאת למסע ההרפתקאות שבו סיכנתי את מצבי הכלכלי בשנות המחקר, וכעת כשהצלחתי כולם רוצים חלק בהצלחה. לכן אם תמצא נושא שמעניין הרבה אנשים ותרצה לכתוב עליו ספר רב מכר, כל שעליך לעשות הוא לחקור בצורה מדידה האם הנושא שבחרת מעניין הרבה אנשים והוא עונה על הצורך שלהם. אף שזה נראה הדבר הטבעי ביותר, מתברר שרוב האנשים כותבים ספרים מתוך הסתכלות פנימית ולא מתוך הסתכלות חיצונית. בתחילה הם חווים את החוויה בעצמם ורק לאחר מכן חושבים שאולי יש עוד אנשים שהנושא יכול לעניין אותם. כאשר אני מתחיל לכתוב ספר, בתחילה אני בודק בצורה מדידה האם הנושא שעליו אני רוצה לכתוב מעניין כמות גדולה של אנשים, ורק אם כן, אני ניגש לכתוב עליו. רוב היוצרים והאמנים מתחילים ליצור מתוך כאב אישי, מתוך חוויה אישית שהם חוו ומתוך אמונה שאנשים אחרים יתחברו לסיפור, לחוויה, לכאב וליצירה שלהם. אם אתה רוצה לכתוב ספר רב מכר, כל מה שאתה צריך לעשות הוא לכתוב על נושא שעונה על צורך שקיים בקרב ציבור גדול וככול שהציבור יהיה גדול יותר, כן סביר להניח שתוכל למכור יותר ספרים. חשוב לומר כי ככול שהערך שתיתן בספר מהותי יותר, הידע שלך יוכל לעזור ליותר אנשים והוא יענה על צורך עמוק יותר, כן תוכל לגבות תשלום גבוה יותר בעבור הספר.

ספרי הציור שלי שבהם אני מלמד איך ליהנות מציור, מיועדים לקהל הרחב ולכל הגילאים ועל כן מיליוני אנשים בעולם נהנים להשתמש בהם.

למרות האמור לעיל, צריך לזכור כי אנו חיים בעולם תחרותי הנע בקצב מהיר ביותר. לאנשים אין יכולת או סבלנות לנסות ולהבין האם הספר שלך הוא התשובה שהם מחפשים. למעשה, גם אם תכתוב ספר על תרופה לאחת המחלות חשוכות המרפא בשיטה מוכחת ואפקטיבית, ישנה סבירות גבוהה שמעט אנשים ידעו על קיומו של ספר זה. אולם אל תיתן לנתון זה לייאש אותך. מחקרים מראים שהזמן שבו נוצר רושם ראשוני הוא שניות ספורות. בזמן זה הלקוח הפוטנציאלי רואה את הספר שלך על מדף הספרים וצריך להחליט באותן השניות האם הוא יקבל את המענה דווקא בספר שלך. משימה זו אינה פשוטה כלל והיא מורכבת מיסודות רבים שכדאי לדייק בהם כדי להצליח ולמכור. למטרה זו ארגנתי בעבורך את המידע בצורה זמינה ושימושית וכעת אפרט בפניך את העקרונות החשובים שיעזרו לך לשכנע את הלקוח הפוטנציאלי לרכוש דווקא את הספר שלך מבין כל הספרים בעולם העוסקים באותו התחום. נתחיל בשלבי יצירת הספר:

1. כתוב ספר בתחום המומחיות שלך

חוסר ידע וחוסר מקצועיות יכולים להיות גורם מכריע בעיכוב בתוצאות. אם אתה רוצה להיות מומחה בתחום המקצועיות שלך ואתה מרגיש שעדיין אינך "שוחה בחומר", השתדל לא להיות מתוסכל מכך. זכור כי לרוב זה עניין של אימון נוסף, חזרה על החומר שוב ושוב, מחקר והתמדה. כל דבר חדש שתעשה יימשך זמן ארוך יותר בפעם הראשונה. הדרך היחידה לקצר את זמני העבודה על הספר החדש היא לצבור יותר ניסיון בתהליך כתיבת ספר. מהר מאוד תגלה שהעבודה על הספר הבא תהיה קצרה יותר, ביחד עם זאת התפוקה תגדל.
הצעד הראשון ביצירת ספר רב מכר אם כך הוא יצירת ספר בתחום המומחיות שלך. הרבה אנשים מתבלבלים ומשקיעים לשווא אנרגיה בספר שאינו שייך לתחום הידע שלהם ומאבדים זמן ומשאבים. אם יש לך ידע בתחום מסוים, כדאי שהספר יעסוק בתחום זה ממש. אין הכוונה שלא תוכל לכתוב למשל ספר ילדים, אך כדאי שתחשוב באיזו צורה הספר ישרת אותך. לדוגמה, אם אתה עוסק בייעוץ זוגי, תוכל לכתוב ספר ילדים העוסק בנקודת המבט של הילד כשהוריו נמצאים בתהליך ייעוץ זוגי או במשבר. כך הספר ישיק לעסק שלך ותוכל לציין שכתבת אותו כמומחה לזוגיות. ספר שאינו קשור לתחום הידע שלך יהיה קשה לקדם ולא ישרת אותך כראוי, אך בעזרת חשיבה יצירתית תוכל לקשר כמעט כל ספר לתחום הידע שלך. לשם כך כדאי להשקיע מחשבה – זה ישתלם לך!
לכן אני ממליץ לך להיכנס לפרויקטים סדרתיים שבהם תוכל ללמוד פעם אחת ביסודיות את העבודה הדרושה, ואחרי הספר הראשון תעבור לשני ולאחר שתעבור על כל התהליך שוב ושוב תצליח לשפר את התוצאות ולקצר את הזמנים.
כמומחה ללימוד ציור ויצירת תקשורת בעזרת ציור פיתחתי שיטה בשם "לצייר בקלות" החושפת ומגלה את הדרך הפשוטה והמהנה ביותר לצייר. כיום השיטה והמוצרים שלי עוזרים למיליוני אנשים ליהנות מציור. כיוון שתחום זה הוא תחום המומחיות שלי ובו אני שולט לחלוטין – אני מייצר בקלות ספרים רבים בנושא ומעניק ערך רב ללקוחותיי ולמעריציי בארץ ובעולם.

2. בחר נושא בעל ערך גדול ומשנה חיים

הצעד השני בנוסחה של יצירת רבי מכר קשורה בצורך הבסיסי שעבורו אנשים קונים כל דבר שהוא! כדי שאדם יקנה מוצר כלשהו, על המוצר לענות לו על צורך ולתת לו ערך! הנוסחה ליצירת ספר רב מכר היא מציאת הערך הגדול ביותר שאני יכול לתת ללקוח כדי להקטין את האפשרות שהלקוח יוותר על רכישת הספר. ככול שהספר יענה על צורך עמוק יותר כן יהיה קל יותר למכור אותו ולהפוך אותו לרב מכר, ויתרה מזו, אנשים יהיו מוכנים לשלם יותר עבור הספר. את הספר "24/8 – איך לייצר יום נוסף בשבוע ולהיות מגה-אפקטיבי" כתבתי לאחר ששוחחתי עם אנשים רבים שרצו להוציא לאור את ספרם. שיחות אלו הבהירו לי כי רוב האנשים אינם יודעים כיצד להתנהל ביעילות שתבטיח להם תוצאות בחיים והישגים כלשהם. מהשאלות ששאלו אותי יכולתי להבין כי ספר שירכז עבורם את כל השיטות שבעזרתן אני מגיע להישגים כה גדולים, יוכל לעזור להם ולשנות את חייהם בצורה דרמטית. ועל כן בספר זה ריכזתי יותר מ- 60 שיטות וטכניקות להיות אפקטיבי ולשבור את השיאים שלך פעם אחר פעם. כמו כן נתתי לספר כותרת ברורה ומדידה המאפשרת לקורא להבין כי ברכישת הספר הוא קונה "זמן" – יום נוסף בשבוע! בוודאי תסכים אִתִּי שזמן הוא מצרך נדיר שחסר לכולם וכעת, כשאתה חושב שברכישת ספר זה תוכל ללמוד איך לייצר יום נוסף בשבוע – אתה מבין שאתה מקבל ערך גדול שמשנה חיים! לא תרצה לקרוא את הספר? זו צורת החשיבה שהייתי רוצה שתאמץ לעצמך. כמו כן נסה לבחור נושא שיהיה רלוונטי למשך שנים. כך תוכל לצפות שהספר ימשיך להימכר במשך כל ימי חייך ואולי אף לאחר מכן. אם תנחל הצלחה, תוכל להשאיר חותם בעולם.

3. בחר נושא הפונה לקהל הגדול ביותר!

אחרי שבחרת נושא המעניק ערך אמתי והיכול לעזור לאנשים ולענות על צורך מהותי שבכוחו לשנות את חייהם, כדאי לוודא שלנושא זה יש מכנה משותף רחב בקרב קהל גדול. ככול שתמצא קהל גדול יותר, כן תוכל לגרום לרכישה המונית יותר לספר שלך ולעזור לו להיות רב המכר הבא. שאל את עצמך אלו ספרים העונים על צורך אמתי ופונים לקהל יעד רחב תוכל לכתוב. אם תצליח לענות, תתקרב לעבר רב המכר הבא שלך! כשהחלטתי לכתוב את ספרי הציור יכולתי להוציא לאור ספרי ציור מקצועיים המלמדים לצייר בצורה טכנית ומיועדים לקהל שרוצה להתפתח בציור בהיבט מקצועי. אולם כמה אנשים בעולם באמת רוצים להיות ציירים מקצועיים? מעט! וזאת ביחס לכמות האנשים שיכולים ליהנות מציור! אני בטוח שאתה מסכים אִתי שילדים רבים יכולים ליהנות משעה-שעתיים של ציור, הורים שיכולים לשבת עם ילדיהם ולגלות את הכישרון החבוי בהם וקשישים שיכולים ליהנות מיצירה חווייתית. זו דוגמה לנושא המיועד לקהל יעד גדול הרבה יותר מקהל היעד הטבעי שבו נמצאים כל המתחרים שלי.

כדי לבחור את הנושא הפונה לקהל היעד הגדול ביותר כדאי להשתמש בכלים מדידים ולא להתבסס על אינטואיציה ועל דעה אישית שלך. לשם כך עומדים לרשותך כלים רבים. אחד האמצעים השימושיים ביותר הוא מילות המפתח של גוגל, שבעזרתן תוכל לבחון נושאים שונים ולראות האם יש להם חיפושים רבים. אם הנושא שבחרת הוא צר מדי ואינו מבוקש מספיק, תראה שלנושא זה יש מעט חיפושים. לאחר מחקר שתבצע, בחר את הנושא שיש לו הכי הרבה חיפושים חודשיים.

4. הענק לספר שם מסקרן או שם בעל תועלת ברורה

לאחר שחקרתי ספרים רבים מצאתי כי שמו של הספר הוא גורם חשוב מאוד שיכול להפוך ספר אלמוני לרב מכר. ספר ששמו מבטא תוכן המעניק תועלת ברורה, קל יותר למכור לקוראים פוטנציאליים והסיכוי שירכשו אותו גדל ככול שהתועלת ברורה יותר, מדידה ומוחשית. כדאי לזכור כי הרושם הראשוני מכריע ובעולם תחרותי כל כך זמן החשיפה של הספר ללקוח קרוב לשנייה אחת בלבד. בזמן זה על הלקוח להבין כי התשובה שהוא מחפש נמצאת בספר שלך. כאשר אתה בוחר שם לספר תחשוב שאתה הוא הלקוח ותנסה להבין מה אתה מצפה לקבל מקריאת הספר. ככול שהלקוח יהיה מרוצה מבחירתו, כן תגדל הסבירות שימליץ על הספר ויהלל אותו. אם תבחר בכותרת עמומה אתה עלול לגרום ללקוח להתלבט וברגע שיעשה זאת תאבד אותו לנצח!

לעתים כדאי להעניק לספר שם מסקרן ומסתורי מעט ולאו דווקא שם ברור ו"יבש". הדרך הטובה ביותר היא לשלב את בהירות השם ואת המסתוריות שלו. לשם כך יש צורך ביצירתיות, ואם תצליח לעשות זאת תוכל להגיע במהירות אל הקוראים שלך!

לספר הראשון שהוצאתי לאור לפני שנים קראתי מתוך אינטואיציה פנימית "חיפוש מחפש משמעות"! את הספר הזה כתבתי בגיל 20 בשירותי הצבאי. למעשה כתבתי את הספר לעצמי ולא באמת תכננתי להוציאו לאור. באחד הימים הלכתי עם חברה לנסות את מזלנו וההוצאה לאור הראשונה שראתה אותו הייתה מעוניינת להשקיע בו ואף חתמה אִתי על הסכם באותו השבוע (במימון מלא שלה). אני זוכר עד היום שכאשר מנהלת ההוצאה ראתה את הספר לראשונה היא התעכבה מעט על שמו. הוא משך אותה להתחיל לקרוא וכיוון שפנים הספר היה מושך לא פחות, היא המשיכה לקרוא אותו עד סוף הסיפור ממש מולי, ובסיום הקריאה קבעה שהיא מעוניינת להוציאו לאור! אתה בוודאי יכול לדמיין את גודל ההתרגשות שחשתי באותם רגעים. אם אתה רוצה למשוך את הקוראים הפוטנציאליים של הספר, תן לו שם מסקרן ושלֵב בו מילים המרמזות על תוכנו. בספר שלי, כדי להרחיב את קהל היעד, הוספתי על הכריכה את המסר – לכל גיל שמחפש! בנוסף, השגחתי שהספר יגיע למדף של ספרי המתנות ולא למדף של ספרי הילדים, וזה אִפשר לו להגיע לקוראים שאליהם כיוונתי. שמו של הספר הראשון בסדרת ספרים זו "24/8 – איך ליצור יום נוסף בשבוע ולהיות מגה-אפקטיבי" ברור יותר משמו של הספר הקודם, אך עדיין מכיל גורם כלשהו של סקרנות… מצד אחד ברור שעניינו של הספר הוא ניהול זמן, מטרות, יעדים ואפקטיביות, ומהצד האחר – שם הספר מסקרן וגורם ללקוח הפוטנציאלי לרצות להבין איך אפשר לייצר 8 ימים בשבוע. כדי להעצים את המסרים, על כריכתו מודפסים שלוש נקודות הבהרה ומשפט מחץ המקצרים את הזמן לקורא הפוטנציאלי להבין במה הספר עוסק והאם הוא מתאים לו.

כמו כן, חשוב מאוד ללמוד ולהסיק מסקנות במהלך הדרך ולשפר תוך כדי תנועה. שינויים אלו יכולים להגדיל את המכירות ואת קהל היעד וככול שתתמקצע בנושא, כן תוכל למכור יותר ספרים.

כדי לנסות למצוא שם הולם ומסקרן לספרך, ערוך רשימה של עשרה שמות שונים המתאימים לו. עשה זאת תחילה באופן אינטואיטיבי, אם קשה לך הדבר, נסה למצוא שמות ברורים שמסבירים בדיוק במה הספר עוסק. לאחר מכן בחר את שלושת השמות הנראים לך ביותר ושאל חמישה אנשים מה הם מצפים לקבל מהספר באותו השם. עדיף לכתוב את התשובה שלהם או להקליט אותם כדי ללמוד ולערוך שיפורים. אם אפשר, נסה לשלב שני שמות שנראים לך ולהפוך אותם לשם אחד שיהיה ברור ומסקרן.

5. הקפד על עיצוב כריכה משכנעת וברורה

הכריכה היא אחד הגורמים המכריעים ביותר בהצלחתו או בכשלונו של הספר. בדומה לחשיבות העצומה שיש לשם הספר, כן גם על הכריכה להיות מושכת, משכנעת, בולטת וברורה. כמאייר ספרים וכמומחה ללימוד ציור ויצירת תקשורת בעזרת ציור, אני מלמד אנשים על הרגישות והדיוק שצריכים להיות בהעברת המסרים הנכונים ללקוחות. תקשורת בין אנשים היא תורה שיש לרכוש בה מיומנות רבה. לכל גורם יש השפעה עצומה על המסר שהוא מעביר לקורא וכדי להעביר מסר מדויק יש לתכנן בקפידה את המסרים שאתה רוצה להעביר לקורא ואת העברתם בצורה מדויקת ביותר. יש לשים לב לצבעים של הכריכה, לסוג הפונטים, לטקסט הכתוב עליה, לאורכו של הטקסט, לרווחים בין הפסקאות, לתמונות, לאיורים ולדמויות, למצב הרוח ולרגש שהן מביעות, לזווית שבה הן מצוירות, ולמעשה לכל הבחירות שתעשה ולמכלול השלם של הקולאז' שנוצר ומהווה את עיצוב הכריכה הסופית. עליך לשאול את עצמך האם כל אחד מהאלמנטים שעל הכריכה מחזקים או מחלישים את המסר שאתה רוצה להעביר ובהתאם לזאת להחליט אם להוסיף אותו או לוותר עליו. כמו כן כדאי ליצור כריכה שאינה עמוסה מדי. מסרים רבים מדי עלולים לבלבל את הלקוח ולהחטיא את המטרה.

6. בנה את הספר בחוכמה תוך חשיבה שיווקית

ספר טוב אמור להעביר את הקורא תהליך כלשהו. בתחילת הספר הקורא חושב בצורה מסוימת ובסופו, לאחר שלמד הוא חושב אחרת. בתחילת הספר הקורא אינו יודע איך להתמודד עם בעיה כלשהי ובמהלכו הוא מקבל רעיונות שונים לנסות לפתור את הבעיה. בתחילת הספר יש לקורא פחדים או חששות מסוימים ובסופו הוא לומד להתמודד אִתם. כדי ליצור ספר רב מכר, קודם כול עליך "למכור" את הבעיה. לא תמיד הלקוח הפוטנציאלי שלנו יודע ומבין שיש לו בעיה. לעתים הוא צריך שנשקף עבורו את המצב ואם נעשה זאת בצורה מדויקת הוא יקלוט לפתע שהספר "מדבר אליו" ועשוי אף לעזור לו לפתור את הבעיה שכמה דקות קודם לכן לא היה מודע אליה כלל. לדוגמה: אם הספר שלך עוסק בכאבי גב כדאי להציג תחילה את הבעיה. דרך מעולה לחבר את הקורא אל הספר היא באמצעות סיפורים ודוגמאות, ורצוי שיהיו מעולם התוכן של הלקוח הפוטנציאלי. כך תוכל לספר על לקוח שלך שבמשך שנים סבל מכאב גב עמום שלא שיתק אותו ולא הפריע לו לבצע את עבודתו. מכיוון שסבל אז מכאב של אי נעימות בלבד, הוא לא חשב לטפל בו. אולם לילה אחד התעורר האיש מכאבי גב עזים שלא אפשרו לו אפילו להירדם. למחרת הגיע אליך האיש ולאחר שבדקת אותו סיפרת לו שיש לו פריצת דיסק ולא ניתן לרפא אותה כלל. אם רק היה מגיע כמה ימים קודם לכן,

אחת הסיבות שגורמות לרוב הסופרים כיום להפסיד כסף בהפקת ספרם היא חוסר ההבנה לאיזו עסקה כדאי להיכנס. למעלה מ- 7,000 ספרים יוצאים לאור בישראל בכל שנה ורק מעטים מצליחים להתפרסם ולהימכר היטב. הסיבה היא שרוב הסופרים אינם בקיאים בעלויות ואינם פונים לאפיקים אחרים, אלא מקבלים הצעת מחיר מהוצאות לאור, ממפיקי דפוס ומבתי דפוס ומתפתים לעסקאות כושלות מראש! מרגע זה החלום הופך לסיוט ממושך שבו הספרים אינם רווחיים ובדרך כלל צוברים אבק במחסן במשך שנים ארוכות. כשאני שואל את לקוחותיי כמה כסף הם מתכננים להשקיע בתהליך הוצאת ספרם לאור, לרוב אני מקבל תשובות של עשרות אלפי שקלים, אך למעשה אין צורך להשקיע בהפקת הספר סכומים כאלה. בכמה פגישות אני מלמד את כל הדרכים להפיק את אותו הספר ובאותה האיכות ולחסוך עשרות אלפי שקלים ומפח נפש. זכור כי ידע הוא כוח, וככול שתחקור ותלמד את הנושא כן יהיה קשה יותר לְשַׁטּוֹת בך ולמכור לך חלומות שלעולם לא יתממשו!

הרשה לי להזהיר אותך מתסמין מוכר המאפיין אנשים בעלי חלומות. שמיעתם לרוב סלקטיבית והם שומעים לא פעם רק מה שהם רוצים לשמוע. עובדה זו  מביאה לפער ציפיות אדיר בין הסופר לבין המציאות ואף גורמת אכזבה ותסכול. כדאי שתבין כי הוצאות לאור רבות משמשות כיום חברות הפקה בלבד ואינן הוצאות לאור במובן הקלאסי של המילה. המשמעות היא שהסופר עצמו משלם על תהליך הפקת הספר וההוצאה גוזרת רווחים גבוהים ביותר שניתן לחסוך. אינני מוציא לאור והאינטרס שלי הוא ללמד את לקוחותיי להוציא לאור את ספרם בדרך המתוחכמת והזולה ביותר, ואני מאפשר להם לעבוד עם הספקים שלי ובמחירים שלי, ללא פערי התיווך שלוקחות ההוצאות לאור.

אם פנית להוצאה לאור והתשובה שקיבלת היא שהוצאת הספר לאור תעלה לך עשרות אלפי שקלים ותהליך העבודה יימשך זמן רב (ביחידות מידה של שנים) ויעברו כמה שנים עד שתוכל להרוויח כסף מהספר, בעיניי כל המסלול אינו כלכלי. קח בחשבון שאם תהליך יצירת הספר נמשך זמן כה רב, סביר להניח כי גם לאחר שהספר יצא, ההוצאה לאור תמשיך "למרוח" אותך בנתונים לא מספקים ובסחבת שאין לה סוף. אם הנתונים שקיבלת אחרי חצי שנה מראים רק על עשרות ספרים שנמכרו, כנראה לא תגיע לתוצאות שונות גם בהמשך השנה. גופים רבים שאִתם עבדתי במהלך השנים מספקים ללקוחותיהם את התחושה שמשהו קורה! הם יוצרים ציפייה אצל הלקוח במשך שנים, אף שלמעשה אין תוצאות כלל. תמיד יש איזה יריד קרוב! איזו הזדמנות טובה! איזה ריאיון בטלוויזיה שאולי תופיע בו והוא זה שישנה את כל התמונה עבורך ואז תפרוץ! אולם בפועל המכירות אינן מגיעות! מאמץ רב מושקע לכיוון הלא נכון. כדי למכור ספרים צריך למכור ולא ללכת סחור סחור. אם ההסכם שאתה עומד לחתום בקרוב אינו מציג לך בדיוק איך, כמה ומתי יימכרו הספרים שלך, בדוק היטב האם זה ההסכם הנכון עבורך. אם לאחר שתוציא לאור את הספר הוא יצבור אבק במחסנים, לא עשית כלום! זכור, אם לא נעשות פעולות יום-יומיות לקדם את הספר, סביר להניח שלא מצאת עסקה כלכלית ונראה שאתה מפסיד כסף כבר עכשיו או בהמשך הדרך. ההוצאות לאור גובות ממך כסף עבור כל שירות שמציעות לך: יחסי ציבור, כריזות שמך בשבוע הספר ועוד. ככול שתלך סחור סחור יעבור זמן רב ותוציא יותר כסף על עסקה שלעולם לא תחזיר את עצמה.

עבודה בהסכם גרוע דומה לבניית בית שיסודותיו רעועים. בשלב כלשהו הוא יקרוס. אם חתמת על הסכם גרוע הוא יוכל לעכב את ההתפתחות שלך ויבזבז לך זמן יקר וכסף רב. במהלך השנים חתמתי על הסכמים רבים עם הוצאות לאור שונות ומשונות, עם חברות עסקיות, עם יזמים וגופים שונים ובמקצתם חתמתי על סעיפים גרועים ביותר שפגעו בי קשות בהמשך הדרך. שיפרתי את הטעויות הללו מהסכם להסכם וכיום אני עוזר לאנשים ומונע מהם להיכנס להסכמים אלו מלכתחילה. כיוון שהייתי צעיר, לא מנוסה, בתחילת דרכי ולא היה מי שייעץ לי, למדתי את התובנות הללו על בשרי. בתחילת דרכי לא חשבתי על תרגום הספר – זה נראה לי רחוק וחשבתי שלא כדאי לעסוק בסעיף הזה ולהתמקח עליו. כך היה גם בסעיף של מוצרי ההמשך לספר, סעיף בנוגע לספרים נוספים בסדרה וכדומה. רק כשהגעתי ל"גשר" הבנתי פעם אחר פעם שעליי לקבל אישור מההוצאה לאור שלא תמיד רצתה לסייע לי ולא תמיד אפשרה לי לעשות את מה שרציתי. בנוסף שמעתי מאחד מלקוחותיי שההוצאה לאור שלו אף דרשה כספים ואחוזים על כל ספר שנמכר דרכו בשפה אחרת, בפורמט דיגיטלי וכדומה, אף על פי שלא הייתה להם כלל נגיעה לזה. דברים כאלה יכולים לעכב מאוד את ההתקדמות שלך ולהקטין את המוטיבציה שלך למכור בעצמך את הספרים.

חשוב ביותר גם לדעת מראש באיזה סכום תוכל לרכוש בעצמך את הספר מהמו"ל. נקודה זו חשובה מאוד להמשך הדרך ולהצלחתו של הספר. הדברים האלה הם רק מקצת הנושאים שיש לשים אליהם לב כאשר ניגשים להוציא לאור ספר באמצעות הוצאה לאור.

אני ממליץ לך לשאול את המו"ל את השאלות הנכונות, כמו: כמה ספרים הוא מוכר בשנה? באיזה כלים שיווקיים הוא מקדם את מכירות הספר שלך? בנוסף מומלץ לשאול את עצמך אותן שאלות ולנסות להבין כיצד תוכל גם אתה להניע את הספר ולמכור ממנו כמויות גדולות מבלי להסתמך על המו"ל שיעשה את העבודה עבורך. סביר להניח שזה לא יקרה ללא עזרתך וחבל שתשלה לשווא את עצמך.

כדי לייצר ספר רב מכר כדאי לך ללמוד להפיק ספר שיחזיר לך את ההשקעה הכספית במכירתו ללקוחות אחדים או לייצר ספר שלא תצטרך כלל להשקיע בו כסף. כדי לעשות זאת קרא בעיון את הפרקים הבאים ותלמד איך לעשות זאת בגדול!

 

8. צור ספר שאנשים יקראו

סופרים רבים אינם יודעים לכתוב ספר בצורה מדויקת, ספר שאנשים באמת יקראו. אל תשכח שאחת המטרות בכתיבת ספר היא שאנשים יקראו אותו. אם הם לא יקראו אותו הם לא יוכלו להיעזר בידע שבו וגם לא יעבירו את הידע הזה לאנשים אחרים. עליך להבין שבעולם המודרני שלנו לאנשים אין זמן ואין סבלנות לקרוא ספרים ארוכים. סופרים רבים ומומחים שונים כותבים ספר במשך שנים רבות ותהליך הכתיבה אצל רובם אינו מסתיים לעולם וכך הספר אינו יוצא לאור כלל. לאחר זמן היוצר מתייאש ועובר לפרויקט הבא. אם תכתוב ספר של 300 עמודים ייתכן מאוד שאנשים רבים יירתעו מקריאתו. אחרים יתחילו ולא יסיימו אותו. בעידן מהיר כל כך כדאי ללמוד איך לדייק במסרים, לפשט אותם ולהנגיש את הידע בצורה אוורירית שאינה מכבידה. ספר זה הוא דוגמה מעולה לזאת. המידע זמין עבורך, פשוט להבנה וליישום ומאורגן בהיגיון שיסייע לך ליצור את רב המכר הבא שלך. ישנם סוגים שונים של ספרים ובכל סוג כדאי לדייק בהתאם לקהל היעד ולמטרות שלך. מצד אחד, ספר זה אינו כבד, ומהצד האחר הוא מספיק ארוך כדי להותיר את הרושם הרצוי אצל הקורא ולזה כדאי לשאוף. אם ספר זה היה עמוס בטקסט ובגופן קטן מדי, יש להניח שהייתי מאבד קהל רב בדרך. אם תשים לב לדקויות מסוג זה תמכור הרבה יותר ספרים!

חלק ב. בנה מערך שיווק מסיבי ויציב

אם הקפדת על כל העקרונות הקודמים סביר להניח שעשית את רוב העבודה ובנית יסודות יציבים לספר בעל פוטנציאל להיות רב מכר. כעת נותר להוציא את הספר לאור ולהתחיל למכור אותו בכל הכוח. בשלב זה המטרה היא לגרום לספר לכבוש את רשימות רבי המכר בעולם בקטגוריות הרלוונטיות לו. השאיפה כמובן להעפיל למקום הראשון ולהישאר שם זמן רב ביותר. זו אחת התחרויות המרכזיות ביותר שתוכל להתמודד בה משום שמשתתפים בה מיטב הסופרים והמומחים העולמיים בתחום הידע שלך, ואם תעפיל למקום הראשון תוכל כמובן להתפאר בהישג זה. מיקומו של ספרך במקום הראשון יוכל למצֵב את העסק שלך במקומות הראשונים ויאפשר לך לשחק מעתה בליגה של הגדולים.

ריכזתי עבורך את מכלול השיטות שבהן אני משתמש ובאמצעותן  מכרתי מעל מיליון ספרים. שיטות אלה יעזרו לך למכור הרבה יותר ספרים משלך!

  • שיווק והפצה הן מילות המפתח להצלחתו של הספר. גם אם ניקח בחשבון שיצרת את יצירת המופת הגדולה ביותר בעולם, ללא שיווק מסיבי וערוצי הפצה רבים, הסיכוי שהספר יצליח הוא אפסי. לכן כשאני יוצר ספר אני מגייס מלבד ספר איכותי ביותר גם מערכת משומנת שתפיץ אותו באלפי נקודות מכירה בארץ ובעולם. יש לשאוף לבנות מערך שיווק מסיבי ויציב שיזרים לקוחות פוטנציאליים לספר ואם אפשר לעשות זאת בשיטתיות ובעקביות, מה טוב! לשם כך עליך למצוא את הדרך לספר שלך שיהיה בכמה שיותר נקודות מכירה. כדי להופיע באלפי נקודות מכירה יש לחשוב ביצירתיות וללמוד היכן למצוא את החנויות הרלוונטיות ובאלו דרכי הפצה אולטימטיביות להשתמש. כמו כן כדאי לחשוב על מכירה באינטרנט שבה יהיה הספר זמין לרכישה בכל שעה ומכל מקום בעולם. יש לשמן את מערכת ההפצה כך שתוכל לעבוד על המוצר הבא או ליהנות מיום חופש מבלי לפגוע במכירות. אני ממליץ לך לבנות צוות מנצח שיעזור לך במכירות, הרי אתה רוצה למכור את הספרים בכמה שיותר מקומות בארץ ובעולם. כדאי להתייעץ עם מישהו שכבר מוכר את ספריו בכל העולם כדי ללמוד ממנו את הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת. אתה יכול להתחיל לחקור אילו חנויות ספרים קיימות ולנסות להבין את הדרישות למכירת הספר שלך בחנויות אלה. כדאי לחפש חברות הפצה שמגיעות לחנויות הללו ולבדוק כיצד תוכל לעבוד אִתם. אל תשכח שזה העסק שלהם, הם רוצים למכור מוצרים רבי מכר לפחות כמו שאתה רוצה למכור, וזכור שהוצאות לאור הן אחד הגופים שמחפשות כל הזמן את רב המכר הבא שיוכלו להפיץ ולמכור. מערך ההפצה שלי מאפשר לי למכור את ספריי באלפי נקודות מכירה בכל העולם בלי להיות משועבד לשליחתם של הספרים ללקוחות או לגביית התשלום. חלקי בעסק הוא יצירת הספרים ומכירת זכויות הפצתם. בחלק זה אציג בפניך זוויות שונות של מערך השיווק שכדאי לך לבנות עבור הספר שלך כדי למכור אותו היטב.

1. למד למכור ספרים בעזרת חברות הפצה

רוב האנשים אינם יודעים כי כדי ליצור ספר צריך להתחיל את כל הפרויקט ברוורס ולתכנן אותו מהסוף להתחלה. צורת חשיבה זו תעזור לך לחסוך הרבה מאוד כסף, זמן ומפח נפש. אם כן, נתחיל לחשוב על הפצת הספר ומכירתו ורק לאחר מכן נתחיל ליצור את הספר עצמו. בשלב זה חשוב לקבוע את מחירו של הספר, גודלו וצורת ההפצה שלו. המנוע למכירת ספר צריך להיות השיווק ועליו לבנות את תהליך המכירה וההפצה הטוב ביותר. ייתכן שתכתוב ספר בעל פוטנציאל מבטיח להיות רב מכר עולמי, אולם ללא מערכת הפצה יעילה הוא לא יימכר כלל. על כן אני ממליץ לך להשקיע זמן בבניית מערך הפצה יעיל ומוצלח ורק אז להתחיל ליצור את הספר שיתאים למערך ההפצה שבנית.

ישנם פרטים חשובים ביותר שכדאי לשים אליהם לב בתחילת התהליך כדי שלא יאטו את קצב ההתקדמות שלך ואת המכירות של הספר. לדוגמה, אם ברצונך למכור את הספר ברשתות הספרים והחנויות הגדולות צריך להיות עליו מסת"ב (מספר ספר תקני בין-לאומי – ISBN) שנרכש בחברה מסודרת. אם פרט זה לא יופיע על גב הספר תתקשה למצוא מפיצים שיהיו מוכנים להפיץ את הספר. נקודה נוספת היא המחיר. כל צורת החישוב של ההתחשבנות נגזר מלמעלה, כלומר מהמחיר הקטלוגי המומלץ לצרכן. לחנויות יש אחוז הנחה כלשהו ולמפיצים יש עמלה נוספת על הנחה זו. כך תוכל לחשב את המחיר מראש ולוודא שהמחיר שייקבע יאפשר לך אחוז רווח הרצוי עבורך. אם לא תקבע את שרשרת המחירים בשלב זה, אתה עלול להפסיד על כל ספר שיימכר דרך חנויות הספרים, זאת בלי לקחת בחשבון את ההנחות על מבצעים. בנוסף, יש לקחת בחשבון פגמים וגניבות המוסיפים על מחיר הייצור שהושקע בספר. שים לב לכל הנקודות הנ"ל כדי שלא תיכנס לעסקה שנועדה מראש להיכשל.

הנה כמה טיפים שיעזרו לך למכור יותר בעזרת המפיצים השונים וארחיב על כך בהמשך:

1. כוון לסדרת ספרים. כך תהיה לך נוכחות רבה יותר בחנויות, ומנגד – מחיר הייצור יורד כאשר מדפיסים כמות גדולה יותר של ספרים. בסדרת ספרים תוכל להגדיל את הרווח שלך על כל ספר וספר ולהגביר את נוכחותך בחנויות, דבר שעשוי לגרום למכירות נוספות.
2. אם יש לך אפשרות לארוז את כל הסדרה במארז ולמכור אותו במחיר מיוחד, עשה זאת! כך תוכל למכור סדרות שלמות ולא ספרים אחדים, דבר שיקרב אותך יותר למכירת מיליון ספרים!
3. אם יש לך אפשרות לבנות מודל רווח המבוסס על עמלות ועל בונוסים, שלב את הבונוסים על מכירת כמויות רצויות כדי ליצור תמריץ אצל המפיצים.
4. נסה לבנות מערך הפצה שיש בו יותר ממפיץ אחד. חלק את השוק בצורה שבה אין התנגשות ונסה לתת לכל מפיץ את שטח האחריות שלו. אם אתה מצליח, שמור על מחירים אחידים ולעולם אל תיצור תחרות פנימית בין המפיצים.

2. למד למכור ספרים בחנויות הפרטיות

עבודה מול חנויות מצריכה ידע רב, תכנון, אסטרטגיה ודיוק. בתחילת דרכי עבדתי עם כ-2,000 נקודות מכירה, מקצתן היו חנויות פרטיות. במהלך השנים צברתי תובנות רבות שעזרו לי למכור ספרים ומוצרים רבים. הנה כמה נקודות שיסייעו לך למכור את הספרים שלך בחנויות:

א. קונסיגנציה

חנויות רבות שאיתן עבדתי ניצלו את העובדה שאני ספק קטן ולא היה לי כוח מיקוח רב ודרשו לעבוד מולי בשיטת המשגור, כלומר אניח את הסחורה בחנות ואחזור בסוף החודש כדי לספור כמה ספרים נמכרו ורק אז ישלמו לי בעבור המכירה. שיטה זו גררה אותי לממן את הוצאת הספרים, אך לא לדעת כלל האם הספרים יימכרו. פעמים רבות הגעתי לחנויות אלו ולאכזבתי גיליתי שהספרים לא נמכרו. עם הזמן הבנתי שיש לזה כמה סיבות, וכשחדרה לתודעתי ההבנה, הגדלתי מאוד את המכירות בחנויות אלו. להלן הדברים שגיליתי:

1. כיוון שחנויות אלו לא שילמו על הספרים, לא היה להם שום רצון למכור אותם ולכן בחנויות שאִתן עבדתי בקונסיגנציה מצאתי את הספרים בחלק האחורי של החנות ומוסתרים. אם לקוח ביקש המלצה מהמוכר על ספר טוב, המוכרים היו ממליצים כמובן על ספרים שעליהם שילמו כסף והם שייכים לחברות גדולות ממני, בעלות מגוון מוצרים רחב וכוח מיקוח גדול יותר. עם הזמן גיליתי שצורת העבודה בקונסיגנציה נעשתה רק מול ספקים קטנים כמוני. את הנושא זה פתרתי כך: חנות חדשה שרצתה לעבוד אִתי בקונסיגנציה קיבלה הזדמנות אחת, וסוכם שאם הספרים יימכרו אחדש את המלאי ומעתה אקבל תשלום על הספרים. כמו כן ביטחתי את החנות ואותי על ידי הסכמה שביום שנחליט לסיים את העבודה המשותפת, אזכה את החנות על הספרים שנותרו אצלה, אם הם תקינים למכירה ואינם פגומים.
2. עם הזמן יצרתי מעמדים מיוחדים (ארונות עם מדפים) כדי למכור לחנות כמה שיותר ספרים במכירה הראשונה. בנוסף, למדתי שאני הוא היכול להחליט כמה ספרים אני מוכר במעמד המכירה וזאת על ידי גודל המעמד שיצרתי. כך יכולתי למכור עשרות ספרים בכל חנות.
3. כיוון שהמכירה הראשונה היא המכירה הגדולה ביותר, הדחף הראשוני שלי היה למלא את המעמד כמה שיותר. אולם עם הזמן למדתי טכסיס שעזר לי למכור הרבה יותר ספרים ובנה לי מערכת יחסים ארוכת טווח עם החנויות השונות. לאחר שבחנתי את הנתונים שמתי לב שבחנויות הקטנות המוכרים טענו שהספרים לא נמכרים. ספרתי את הספרים שנמכרו וגיליתי שהם דווקא נמכרו היטב והייתה פה נקודה פסיכולוגית. כאשר מילאתי לגמרי את המעמד היה קשה מאוד לרוקן אותו, ולכן המוכר בחנות, במבטו החפוז על המעמד ראה שהמעמד עדיין מלא. כאשר זיהיתי את הנקודה הזו שיניתי לגמרי את האסטרטגיה שלי וכאשר מכרתי מעמד חדש לחנות כלשהי מילאתי את מדפיו בהרבה פחות ספרים. התוצאות לא אחרו להגיע. אחרי כמה ימים אחד התאים של המעמד התרוקן ובעל החנות ראה מולו מעמד ספרים שצריך למלא. כעת קיבלתי הזמנות חדשות והייתה בי תחושה שהספרים נמכרים היטב למרות שבפועל לא השתנה דבר. תחושה של "חסר" אצל בעל החנות היא תחושה ששווה הרבה וברגע שהגעת למינון הנכון והמוכר אוהב את הספרים שלך, הוא ימליץ עליהם לכל שואל ויציג אותם כמוצר הנמכר ביותר בחנות! כעת היה לי קל לייצר הזמנה שנייה מבעל החנות, וכזכור לך ההזמנה השנייה היא בתשלום מראש.

 

ב. גבייה ותשלומים

גביית תשלום בעבור השירותים והמוצרים אינה נוחה לאנשים רבים. כדי לנהל עסק הנמצא בצמיחה וגדילה עליך לגבות תמיד את התשלום בזמן וכמה שיותר מוקדם. אם אינך מרגיש בנוח לגבות את התשלום, התרגל לזאת בהקדם. זכור כי ללקוח שלך משתלם מאוד משום שלך לא נוח לגבות את התשלום וכל עוד לא תלמד לעשות זאת, הלקוחות שלך יהיו מאושרים. יכול להיות שמְכירה לעשרה לקוחות שאינם משלמים לא תמוטט אותך, אבל כאשר תתחיל לגדול ותעבוד מול מאה חנויות, תבין בהקדם שיש לך כעת מאה "בוסים" שחייבים לך כסף ואם לא תדע לגבות אותו הוא לעולם לא ימצא את דרכו אליך. התעסקותך בגבייה תעכב את המכירות שלך ותאט את קצב הגדילה וההתפתחות של העסק שלך. ככול שתרגיש נוח יותר לדרוש את התשלום בתחילת העבודה, כן תחסוך מעצמך בעיות בהמשך הדרך. בעיות תשלום הן בעיות שעלולות לגרום לך ירידה במוטיבציה, בזבוז זמן רב, ויותר מזאת, לאחר שלקוח לא ישלם לך סביר להניח שתמצא לנכון לא לעבוד אִתו עוד, ולכן בראייה ארוכת טווח הימנעות מגביית תשלום עלולה לגרום לך לאבד לקוחות.

ג. למד לקדם את המכירות בחנויות הספרים

חנויות הספרים עמוסות בספרים והתחלופה בהן מהירה. מדפי הספרים הן שטח נדל"ני יקר ערך ולכן ספרים שלא נמכרים מוחלפים באחרים שנמכרים יותר. כדי שתוכל להאריך את חיי המדף של הספר שלך עליך למצוא דרכים שונות לבסס את מעמדו של הספר להפוך לקלסיקה. ספרי "חיפוש מחפש משמעות" נמכר בהצלחה בחנויות הספרים כבר למעלה מ-14 שנים ברציפות ואני מאחל לו עוד שנים רבות של מכירות. על מנת להנציח את הספר צריך התמדה, אסטרטגיה ותכנית. ראשית, כדאי לך להתרגל לעצור ליד חנות הספרים ולבדוק האם הספר שלך מוצג בה. אם כן, צלם את הספר והצטלם עם המוכרות. אסביר לך בהמשך איך לקדם את המכירות בעזרת תצלומים אלה. כעת לאחר שהצטלמת עם המוכרת ועם הספר שלך והכרת את עובדי החנות באופן אישי, תוכל לספר להם מעט על הספר, ואם הרשמת אותם הם יוכלו להמליץ על הספר שלך בפני לקוחות החנות. אם נכנסת לחנות והספר לא נמצא, בקש להזמין אותו. כשתזמין את הספר, החנות תפנה למו"ל או לחברת ההפצה ותזמין את הספר. אם תעשה זאת בעקביות, הספר ימשיך "לחיות" ולהימכר. דרך נוספת היא לטלפן לכל אחת מהחנויות ולהזמין את הספר. למרות שאין במעשה זה היגיון כלכלי, פעולה זו יוצרת מודעות לספר אצל המוכרים ובזאת חשיבותה. חשוב לציין כי התמדה ונחישות הן תכונות המפתח כאן, משום שהמוכרים בחנויות הספרים מתחלפים בתדירות כמעט זהה לזו של הספרים בחנות.

במשך שנים עבדתי ישירות מול חנויות. עבודה זו דורשת התמקצעות ואינה מתאימה לכל אחד. אם אינך מעוניין לעבוד ישירות מול החנויות נסה למצוא חברות הפצה שעושות זאת. כשעסקתי בבניית מערך ההפצה שלי עבדתי גם עם חברות הפצה שמכרו את הספרים והמוצרים שלי ברשתות ובחנויות שונות. אין ספק שכדי להפוך את הספר שלך לרב מכר עליו למצוא את הדרך למדפי החנויות.

3. למד למכור ספרים ברשתות

עבודה מול רשתות גדולות שונה מעבודה מול חנויות פרטיות ולא תמיד כדאית. כדי למכור ברשתות ולהרוויח, כדאי לדעת כמה נתונים שיעזרו לך להחליט האם ואיך למכור את הספרים שלך גם ברשתות הגדולות:

1. מכירת הספרים שלך ברשתות הגדולות מעידה בעיקר על רצינות ואוטוריטה, אולם לא בהכרח יפיקו לך רווחים ישירים מהספרים. לרוב, תנאי העבודה מול הרשתות הגדולות אינם מאפשרים רווח גדול על כל יחידה ולכן החישוב צריך להיעשות בצורה רשתית ובעבור כל הכמות. אם הספרים בנויים נכון, מכירתם יכולה להביא למכירה היקפית של שירותים שונים שלך המפורסמים בספרים או במוצרים נוספים שלך, וזה עשוי להשפיע על העסקה להיות כדאית בסופו של דבר.
2. בדרך כלל לרשת יש מחסן מרכזי שממנו נעשית הפצה פנימית לסניפי הרשת. המשמעות היא שאינך צריך להפיץ את הספר בין כל הסניפים, והספרים שלך יופצו על ידי חברה חיצונית שלבטח תשמור על הספרים שלך מפני פגיעה. קרא בעיון את הסעיף בהסכם לגבי פגמים והחזרות של ספרים וכן את סעיף האחריות מפני גניבות.
3. כדי שהספר שלך יוכל להימכר ברשתות הגדולות צריך להיות עליו מסת"ב (מספר ספר תקני בינלאומי – ISBN) שנרכש בחברה מסודרת כפי שציינתי קודם לכן.

לסיכום

את המאמר הזה כתבתי עבור אנשים שרוצים לחזק את האוטוריטה שלהם וחשוב להם להפיץ את הידע שלהם, את הניסיון שלהם ואת התובנות שאספו במהלך הדרך עם מיליוני אנשים בארץ ובעולם. אני משתף איתך את הידע שלי לאחר שהצלחתי למכור למעלה מ 4,000,000 מיליוני ספרים, נכון לשנת 2021 בכל רחבי העולם ובניתי לי סגנון חיים המאפשר לי לפתוח עסקים בכל מקום בעולם, בזכות הספרים שלי, אשר מנגישים את הידע שלי ביותר מ 30 שפות ובמעל ל 100,000 נקודות מכירה. אם גם אתה מעוניין להפוך למומחה עולמי בתחומך וחשוב לך להגיע לחופש כלכלי  יצירת ריבוי מקורות הכנסה בדרך זו תאפשר לך לקבל תמלוגים על מכירת הספרים שלך מכל רחבי תבל – דבר שיחזק את היציבות הכלכלית שלך ואת חוסר התלות בכלכלה בישראל, כך שגם בזמנים בהם אנחנו חוגגים חג בישראל, גם בשבתות, גם בשביתות וגם בזמני שיא של מכירות ופיק מכירות כגון בחג המולד, black friday וחגים רבים אחרים בהן יש מכירות בהיקפים גדולים – תוכל גם אתה לקחת חלק מהנתחים על ידי מכירת הספרים שלך ועבודה מול רשתות גדולות יכולה להיות צעד גדול וחשוב בהצלחה ובקריירה שלך.

ביחד עם זאת, קח בחשבון שכדי להגיע למצב של הצלחה עולמית יש צורך בליווי עסקי צמוד, כיוון שיש בדרך הרבה מכשולים לא צפויים ועסקים רבים פושטים רגל דווקא בזמן צמיחה. זה קורה כיוון שבעלי עסקים רבים אינם מבינים מספיק טוב בכל הנוגע להתנהלות העסקית שלהם עם כסף והם לא מחשבים נכון דברים חשובים כגון תמחור, תזרים מזומנים והשקעות שהם רוצים לעשות. עקב טעות אחת לעתים הם מוצאים את עצמם בקריסה פתאומית – דווקא ברגע שהם מתחילים לצמוח.

כיוון שצורת התשלום מורכבת וגורמת לכך שתממן מראש את עלות הספרים בעצמך, אתה עלול להימצא במצב בעייתי שיגדיל במידה רבה מאוד את הסיכון בעסק שלך. ראיתי עסקים רבים פושטים רגל עקב טעות של מישהו אחר או בעקבות תשלום שלא הגיע בזמן וגרר רצף אירועים שגרמו להפסדים גדולים. אל תוותר על חלומך, בנה את העסק נכון, ויותר חשוב – דע לקראת מה אתה צועד.

אני מזמין אותך לפגישת ייעוץ אצלנו במתחם מינוף עסקי לבניית חופש כלכלי שתסייע לך לקבל החלטות חשובות בנוגע להצלחה שלך, האישית העסקית, המקצועית והכלכלית, וכמובן, לסייע לך עם בניית האוטוריטה שלך, יצירת ריבוי מקורות הכנסה, מערך הפצה בינלאומי ועוד שלל ערוצי הכנסה שאותם נסייע לך ליצור במהלך הדרך שאותה אנחנו מובילים את הלקוחות שלנו.

בברכה

עמית אופיר

 

אהבתם? שתפו את הפוסט

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

אהבתם את המאמר? שתפו אותו עם אנשים שחשובים לך כדי שגם הם יוכלו להגיע לחופש כלכלי

כתבות ומאמרים נוספים
בנושא חופש כלכלי

רבי המכר שיסייעו לכם להתפתח,
להגדיל הכנסות ולבנות חופש כלכלי

קודם
הבא

הירשמו לרשימת הדיוור שלי

וקבלו עידכונים שוטפים על ארועים ופעילויות ייחודיות ישירות אליכם למייל

הצטרפו אלי בפייסבוק

On Key

פוסטים נוספים שיעניינו אותך​

תזרים מזומנים לעסק (cash flow)

אם יש לכם עסק בוודאי הבנתם שנושא התזרים של הכסף שלכם בעסק הוא נושא שעליו יקום וייפול העסק. אם יש לכם עסק קטן ואתם עובדים

דילוג לתוכן