ייעוץ פיננסי: איך להתעשר ומה לעשות עם הכסף

הי, כיף שהגעתם אם אנחנו עוד לא מכירים, אני עמית אופיר, ומאז שנולדתי רציתי להיות חופשי. במהלך השנים גיליתי שיש בתוכי שני אנשים שחושבים אחרת על איך נכון לחיות את החיים. אחד מהם עני והשני עשיר. העני תמיד מנסה לשמור ולגונן עלי והעשיר רוצה שאצליח שאחיה את חיי מתוך תשוקה, אגשים את כל החלומות שלי ואבנה את החופש הכלכלי שלי. במאמר הזה אראה לכם מה נדרש כדי לצאת לחופש כלכלי ואיך גם אתם תוכלו לעשות זאת! הצטרפו אלי למסע שישנה את חייכם.
  • בלוג
  • >
  • ייעוץ פיננסי: איך להתעשר ומה לעשות עם הכסף

התנהלות חכמה עם כסף – מה אתם עושים לא נכון ואיך כדאי להתנהל מעכשיו?

הי, כיף שהגעתם אם אנחנו עוד לא מכירים, אני עמית אופיר, ומאז שנולדתי רציתי להיות חופשי. במהלך השנים גיליתי שיש בתוכי שני אנשים שחושבים אחרת על איך נכון לחיות את החיים. אחד מהם עני והשני עשיר. העני תמיד מנסה לשמור ולגונן עלי והעשיר רוצה שאצליח שאחיה את חיי מתוך תשוקה, אגשים את כל החלומות שלי ואבנה את החופש הכלכלי שלי.

במאמר הזה אראה לכם מה נדרש כדי לצאת לחופש כלכלי ואיך גם אתם תוכלו לעשות זאת!

הצטרפו אלי למסע שישנה את חייכם.

נקודת הפתיחה שלי

הסיכוי שמישהו כמוני יתעשר הוא אפסי. לא נולדתי למשפחה עשירה, נמשכתי תמיד לדברים הלא רווחיים, שנאתי כסף רוב חיי ועשיתי כמעט כל דבר שיכולתי כדי להימנע ממנו. למעשה עד גיל מבוגר מאוד ממש לא הבנתי בכסף, לא בכל מה שקשור למצבי הפיננסי ולא שום דבר שיכל לסייע לי לצאת מהמצב הכלכלי שבו חייתי – למעט הבנה והחלטה ונחישות – שלושה דברים שלמדתי לפתח עם השנים וכולם קשורים בהגשמה עצמית ורדיפה אחרי חלומות ופנטזיות – דבר שאני מאוד טוב בו, לחלום, לפנטז ולהגשים בצורה יצירתית ולא שגרתית.

מאז שנולדתי נמשכתי לאומנות ויצירה ובמשך שנים רבות התייחסתי לעצמי בצורה הזו. כשהלכתי ללמוד אנימציה בבצלאל הייתי מוקף באנשים מוכשרים וממה שראיתי הם חיו חיים של הגשמה והיו  עסוקים מאוד בחלומות שלהם ובמה שיש להם להגיד, ומצד שני הם לא חשבו על כסף, הוא לא עניין אותם וגם כאשר היו צריכים אותו הם לא ידעו איך להשיג אותו וזה גרם להם להישאר במצב הישרדותי ולחיות מהיד לפה.

עד גיל 30 גם אני לא התעניינתי בכסף. להפך, ברחתי ממנו ועשיתי הכול כדי להימנע מלחשוב עליו. כל הדברים שעשיתי בחיי נבעו מהרצון שלי לטייל בעולם ולהיות חופשי. בגיל 25 פתחתי עסק אבל למרות שהוא הצליח לפרנס אותי הוא לא היה מכוון לעשות כסף, אלא התנהל כדי לתת לי את החופש שהייתי זקוק לו.

זה התחיל כשהשתחררתי מהצבא ונסעתי לדרום אמריקה לטיול של אחרי הצבא. כל כך התאהבתי בלטייל שנשבעתי לעצמי שכל חיי אעשה זאת ובכל שנה אני אטוס לפחות 3 חודשים לטייל. את השבועה הזו לקחתי מאוד ברצינות כי היא סימלה עבורי את החופש ואת זה שאני חיי, לכן הייתי מאוד מחויב לזה ועשיתי הכול כדי להצליח בכך. בהתחלה זה היה יותר קל כיוון שההורים עזרו לי עם שכר הדירה, ולא היו לי הוצאות רבות כך שהצלחתי להמשיך לטייל במשך כמה שנים ללא בעיה אבל משנה לשנה ראיתי איך זה הופך להיות יותר ויותר קשה. בשלב מסוים הייתי צריך לשלם על הדירה שגרתי בה, הרכב שלי, החשבונות השונים שהייתי צריך לשלם כל חודש וגם רמת החיים עלתה משנה לשנה כך שההוצאות רק הלכו וגדלו. כך יצא שכאשר אני מטייל בעולם אני ממשיך לשלם אותם למרות שאינני משתמש בהם– שלושה חודשים זה המון זמן לשלם שכירות לדוגמה על דירה שאתה לא חיי בה. במקביל גם הייתי צריך לשלם על שכירות במקומות שבהם טיילתי כך שבפועל שילמתי פעמיים שכירות. אני קורא לזה 'הוצאות פאסיביות'. עם הזמן ראיתי שהעסק שלי צריך להרוויח יותר ויותר כסף כדי שאוכל להמשיך לטייל ולעבוד בעבודה שאני אוהב לעשות וכך משנה לשנה הייתי צריך להיות יותר ויותר יצירתי. ככה למעשה התחלתי לחשוב על כך שאני חייב יותר ממקור פרנסה אחד בחיי. באותה התקופה מכרתי חלוקי נחל מצוירים בחנויות וברשתות השונות. כך שבתקופות שרציתי לנסוע לטייל לכמה חודשים הגברתי את כמות הייצור שלהם והשארתי לחנויות הטובות סחורה שתספיק להם למשך כל התקופה כך שבסוף התקופה קיבלתי תשלום על כל מה שנמכר בזמן שטיילתי. בנוסף היו לי מספר ספרים שפרסמתי כשהשתחררתי מהצבא. בכל שנה הייתי מקבל כסף מההוצאות לאור שפרסמו אותם עבור כל המכירות שהיו באותה השנה. ככה למעשה הבנתי שיש גם דרכים שאוכל להרוויח כסף בצורה פאסיבית.

כך למעשה נוצרה התוכנית שלי לבניית החופש הכלכלי שלי. האמנתי שאם אמכור את המוצרים שלי בכמות מספיק גדולה זה יאפשר לי להרוויח מספיק כסף ולחיות את חיי בהגשמה ובחופש מלא.

וזה מה שעשיתי, משנת 2000 עד 2013 יצרתי מאות סוגים של מוצרים וספרים רבים ושיפרתי עוד ועוד את מערך ההפצה שלהם בארץ ובהמשך גם בעולם. הבעיה הגדולה שנתקלתי בה היתה שכל המוצרים שייצרתי היו מוצרים קטנים מאוד והרווח על כל אחד מהם היה קטן מידי – בעיקר כיוון שהיו יותר מידי ידיים בדרך כמו היצרנים, חברות ההפצה והחנויות שאכלו את רוב הרווח.

בגיל 35 התחלתי להשתנות והיחס שלי לכסף השתנה ביחד איתי. התחלתי להסתכל לעבר העתיד שלי. עד כה הצלחתי לבנות עסק מצליח, ההכנסות האקטיביות מהעסק גדלו וגדלו ובנוסף אליהן היתה לי הכנסה פאסיבית משמעותית מהספרים שלי. כשהסתכלתי על המספרים ראיתי שאני עובד הרבה מאוד בעסק אבל חלק משמעותי מההכנסות שלי הן פאסיביות ובאופן יחסי לכמות ההשקעה, הרבה יותר רווחי שאתמקד בהן. ביחד עם זה רמת החיים שלי היתה גבוהה וגם החלומות והשאיפות שלי גדלו יותר ויותר והבנתי שכדי להגשים אותם אני צריך לשפר את התוכנית ולהאיץ את קצב ההתקדמות שלי בצורה משמעותית. בנוסף הבנתי שאני צריך להתחיל להתנהל אחרת

הרצון לקפוץ אל הלא מוכר העלה בי פחדים גדולים ובשלב הזה גיליתי שיש בי שני אנשים שמנהלים אותי:

האיש העני

והאיש העשיר

מעסקה לעסקה, מהחלטה להחלטה הצלחתי יותר ויותר להשתלט על הפחדים שלי ובכל פעם הקשבתי פחות ופחות לאיש העני שניסה לגונן עלי, ניסה להפחיד אותי, ניסה לערער אותי כדי שחס וחלילה לא אפגע כמו שהוא נפגע אולי פעם. שלא אפגע כמו האנשים ההם שרואים בטלוויזיה שעקצו אותם, שניצלו אותם, שרימו אותם. כמו בכתבות שרואים בעיתונים, שעליהם מספרים השכנים, החברים, והחברים של החברים ששמעו מחברים שלהם על מישהו שאף אחד לא מכיר. מגמת ההפחדה וה"אל תעשה" החלה פחות ופחות להשפיע עלי כיוון שהתחלתי יותר ויותר להאמין בעצמי וביכולות שלי, בשיקול הדעת שלי.

האנשים העניים שבחיינו לא רוצים להרע לנו, אבל העצות שלהם לרוב פוגעות בנו, מבלי שהם בכלל מודעים לכך. הם יאטו לנו את קצב ההתפתחות, הם יגידו לנו לא לקחת סיכונים, ישכנענו אותנו שלגדול זה לא טוב ושדברים לא מוכרים הם דברים מפחידים ושאין צורך להשתנות. שעדיף שנהיה קטנים כדי שלא ישימו אלינו לב, שלא נהיה בולטים מידי כי תשומת לב זה לא דבר טוב ושלא נהיה פזיזים כי עדיף לחשוב על הדברים ולא לעשות החלטות גדולות כדי לא להיפגע או להיכשל חס וחלילה.

כהתחלתי להיות יותר ויותר קשוב לאיש העני שמתי לב שהוא מוביל אותי לקצב המסחרר של החיים, וככל שהקשבתי לו יותר ויותר התחלתי להשתנות ולתת לתשוקה החדשה להיכנס לחיי

מה שהוביל אותי להרגיש חי ובועט

מה שהוביל אותי להרגיש שיש לי ערך גדול

מה שגרם לי ללמוד יותר ויותר על כסף

מה שגרם לי לקבל יותר ויותר החלטות נועזות

מה שהוביל אותי להכניס יותר כסף לחיי

מה שהוביל אותי לבנות את תכנית החופש הכלכלי שלי

זה הסיפור שלי, ככה אני התחלתי את הדרך. אתם בטח מבינים שלהתחיל מאומנות זו לא הדרך הכי קלה שיש. כולם "יודעים" שאין בזה כסף, כך שאם אני הצלחתי לצאת ממעמד הביניים ולבנות את החופש הכלכלי שלי, אני מניח שגם אתם יכולים.

 

זה לא משנה מה נקודת הפתיחה שלכם.

זה משנה מה אתם עושים איתה.

איך אתם מקבלים החלטות

עם מי אתם מתייעצים לגבי החלטות על כסף

האם אתם באמת רוצים להתעשר או רק אוהבים לדבר?

מה שאני מנסה לומר זה שכדי להתעשר ולבנות חופש כלכלי אמיתי אתם תצטרכו לעשות דברים ש 95% מהאוכלוסייה לא מוכנה לעשות. תצטרכו להתפשר ולעבוד קשה במשך כמה שנים כדי לבנות את העתיד שלכם. אם אתם חושבים שזה בא בקלות, שאין פחדים לאורך הדרך ששום דבר לא עוצר אתכם אתם טועים. בוודאי שיש והרבה מהם. על הפחדים ועל איך התגברתי עליהם אספר לכם בפרק הבא.

להתמודד עם הפחדים

פחדים הם הסיבה הגדולה ביותר שתדפוק לכם את התכנית להתעשר. כדי להתעשר צריך להתגבר עליהם. צריך להתחבר אליהם, צריך להבין שפחד אינו בהכרח מגן עלינו מלהיפגע. הוא פשוט שם כדי שנשים לב ולא נעשה שטויות.

כדי להתעשר לא צריך להיות מהמר. אנשים רבים מבלבלים את העניין וחושבים שאנשים עשרים עושים החלטות פזיזות, מהמרים על כספם ובאותה המידה שהם התעשרו, הם גם יכולים לאבד את הכל, רק כי הם מהמרים.

מחשבה זו אינה מדויקת ואנשים מבלבלים אותה עם תכונה אחרת שיש לאנשים והיא שכרון או התמכרות לכוח ושליטה. לפעמים אנשים מאבדים את הרציונל ולוקחים סיכון גדול מידי שהופך אותם באמת למהמרים אולם אין שום סיבה שזה יקרה לכם במידה תשמרו על אמות מידה טובות, ותדעו מהם הגבולות שלכם.

בחיי התמודדתי עם פחדים רבים, סיטואציות לא מוכרות, מצבים שפשוט נזרקתי למים והייתי חייב לשחות. הזדמנויות לא מחכות זמן רב. הן באות והולכות אולם צריך להיות מוכן לקראתן וכשזה קורה צריך פשוט לקפוץ.

זו הסיבה שאנשים עשירים לרוב יודעים לקבל החלטות חשובות במהירות. הם מבינים שאין זמן רב להצעה ולרוב הם כבר מתורגלים בניתוח מהיר של המספרים. כאשר הם מבינים את המספרים ואת הרציונל שעומד מאחורי העסקה הם יודעים שיעשו ממנה רווח.

אנשים עניים צריכים זמן רב כדי לחשוב. הם יגידו לכם, תנו לנו זמן לישון על זה, אנחנו צריכים לחשוב על זה, נחזיר לכם תשובה אחרי שנתייעץ.

לרוב הם יתייעצו עם אנשים שמראש הם יודעים שאלו יגידו להם שזה מסוכן ושלא תעזו לעשות את העסקה. כך הם מספרים לעצם סיפורים שכמה טוב שבדקו עם הבן אדם הכי סקפטי שהם מכירים והוא אמר להם שזו עסקה לא טובה.

אני במשך שנים נמנעתי מלשלם כסף על פרויקטים גדולים שרציתי לקדם. בדרך כלל מצאתי מישהו שמימן את העסקאות האלו ולכן גם הרווחתי רווחים קטנים יותר על העסקאות. בנוסף גם שילמתי על פחדנות זו מחירים כבדים נוספים. היום בו התחלתי להתעשר היה היום בו למדתי לשלם כסף וליהנות מכך.

הפחדים שלי הגיעו ביחד איתי גם לתחום ההשקעות כאשר קניתי נכסי נדל"ן או שהשקעתי את כספי בשוק ההון. הפחד להפסיד כסף הוא פחד משתק ולכן בכל פעם שנכנסתי לעסקת נדל"ן נאלצתי להתמודד ולהתגבר עליהם. רכישת הדירה הראשונה שלי היתה יחסית סולידית ונעשתה עם קבלן מוכר וליווי של ארגון עמיתי מועדון הצרכות "חבר" ליוצאי הצבא. בעסקה הזו הרגשתי שלמרות שאני בידיים די בטוחות החששות שאולי השקעתי במקום הלא נכון מטרידות אותי, הפחד הלא הגיוני שלא אצליח להחזיר את ההלוואה החודשית של המשכנתא שאולי יגרום לי לאבד את הבית ולמשכונו על ידי הבנק המשיך להכות בי למרות שהכל היה בסדר ולא היתה סיבה אמיתית לחשוש, ובכל זאת היו בי עוד המון חששות מהלא נודע.

בנוסף, שמתי לב בכל פעם שאני נכנס לפרויקט חדש יש לי המון פחדים, חששות וחוסר הבנה של מה הולך לקרות לאורך כל הפרויקט. דבר שמאוד עוזר לי להיכנס לפרויקט חדש בביטחון זה לפצל את ההסתכלות שלי לשני חלקים. האחד זה לנסות להסתכל ולהבין את כל הפרויקט ממעוף הציפור. להבין את הרציונל, את השלבים ואת כל התמונה הגדולה. השני הוא להתמקד בכל פעם רק בשלב הבא ולא להעמיס על עצמי את החששות מכל סוגי התרחישים האפשריים שעלולים לקרות. בדומה לקפיצת באנג'י – ככל שנעמוד זמן רב יותר ונתמהמה לקפוץ כך נזין ונאכיל את הפחדים שלנו וניתן להם להשתלט עלינו עד שנאבד שליטה ונהיה משותקים.

מאז גיל 35 אני לומד כל מה שאני יכול לדעת על כסף. הדברים שגיליתי עזרו לי להבין שכדי להתעשר ולבנות הון ויציבות כלכלית צריך להיות קודם כל מספיק חזק מנטלית. מספיק גמיש מחשבתי כדי להבין שאין דרך אחת לדברים אלא אינספור פתרונות ודרכים להגיע לאותו המקום.

במהלך החיים שלי למדתי שבכל פעם שנראה לי שהגעתי למבוי סתום או דרך ללא מוצא – תמיד נפתחת דרך נסתרת שלא יכולתי לראות אותה קודם לכן או לחשוב עליה עד שלא הגעתי לשם. הרבה פעמים אנחנו מבטלים את האפשרות עוד לפני שהבנו שהיא קיימת, או שיש לנו את כל הנתונים או לפני שהבנו המשמעות שלה.

בכל פעם שאנחנו אומרים שמשהו הוא בלתי אפשרי, או שהוא מסוכן או מפחיד, המציאות מסתדרת באופן כזה שיוכיח לנו שצדקנו ולכן – כל מה שאנחנו מאמינים בו – הוא אמיתי עבורנו וכל מה שאנחנו בוחרים בו הוא הגיוני לנו וכל המציאות תסתדר בצורה שתוכיח לנו שצדקנו.

בחיים יש הרבה מאוד משמעות לפרשנות שאנחנו נותנים לדברים. כאשר אני רוצה לצמוח ולגדול אני רוצה כמה שיותר להיות מחוץ לאזור הנוחות שלי. כאשר נוח, מוכר וטוב לי אין לי שום סיבה אמיתית לצמוח ולעשות שינוי. לכן באופן מודע אני שואף כל הזמן לצאת מאזור הנוחות שלי ולהתמודד עם הפחדים והחששות שלי. כדי לעשות זאת אני חוקר כמה שיותר לעומק את הנתונים כדי לא לצאת בהצהרות כלליות וחסרות ביסוס כמו "התחום הזה מסוכן" "ההשקעה הזו היא לא רווחית", בתחום הזה יש תחרות גדולה" או אין בזה כסף, או אין יותר עסקאות כאלה"

קביעות נחרצות אלו שמתקבלות ללא בדיקה מקצועית כלשהי מייצרת אצלנו פחדים בצורה אוטומטית ומשתקת אותנו מלקבל החלטה מושכלת שיכולה להיות לנו רווחית מאוד.

לכן אני נזהר מאוד עם המילים שבהן אני משתמש אני חוקר ובודק בצורה רצינית ומקבל החלטות במהירות לאחר שאני מבין את הנתונים והמספרים של העסקה.

בניית חופש כלכלי דורשת רצון ונחישות לצאת מאזור הנוחות פעם אחר פעם ולפעול בתוך תכנית פעולה עליה אני אדבר במאמרים הבאים.

כך תבנו את החופש הכלכלי שלכם

כדי לבנות את החופש הכלכלי שלכם אתם צריכים לפעול על פי השלבים הבאים בהתמדה ובצורה עקבית.

1. להתחיל ללמוד ולהבין בכסף

2. לצמצם את ההוצאות המיותרות ואם יש לכם חובות ואתם במינוס אז להתחיל לבנות תכנית ליציאה מהמינוס על ידי הגדלת ההכנסות וצמצום ההוצאות עד לאיזון המערכת.

3. כעת עליכם ללמוד איך לייצר יותר הכנסות.לאחר שתבינו איך להגדיל את ההכנסות שלכם ולשלוט בכמות הכסף שנכנסת בסוף החודש תוכלו לעבוד לשלב הבא.

4. כעת הגיע הזמן ליצור מקורות הכנסה נוספים כדי לייצר יציבות ולהגיע למצב שאתם מרוויחים כסף בכל רגע נתון, 365 ימים בשנה ו 24 שעות ביממה.

5. כחלק מריבוי מקורות ההכנסה שלכם הגיע הזמן להתחיל לייצר ולבנות נכסים מניבים המייצרים הכנסה קבועה ופסיבית. מידי שנה עליכם להיות ממוקדים בהגדלת כמות הנכסים, גובה ההכנסה הפסיבית והגדלת ההון שלכם.

אם תתמידו ותעבדו בצורה מסודרת (רצוי בליווי אישי צמוד) תשיגו את החופש הכלכלי שלכם!

אתם מוזמנים להתייעץ איתי ולקבל ייעוץ עסקי וייעוץ פיננסי ממני ומהצוות שלי בחברת מינוף עסקי, נשמח להכיר ולבחון כיצד נוכל עם היכולות שלנו לסייע לכם לצמוח ולגדול אישית, עסקית ופיננסית

בהצלחה

עמית אופיר

 

אהבתם? שתפו את הפוסט

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

אהבתם את המאמר? שתפו אותו עם אנשים שחשובים לך כדי שגם הם יוכלו להגיע לחופש כלכלי

כתבות ומאמרים נוספים
בנושא חופש כלכלי

רבי המכר שיסייעו לכם להתפתח,
להגדיל הכנסות ולבנות חופש כלכלי

קודם
הבא

הירשמו לרשימת הדיוור שלי

וקבלו עידכונים שוטפים על ארועים ופעילויות ייחודיות ישירות אליכם למייל

הצטרפו אלי בפייסבוק

On Key

פוסטים נוספים שיעניינו אותך​

תזרים מזומנים לעסק (cash flow)

אם יש לכם עסק בוודאי הבנתם שנושא התזרים של הכסף שלכם בעסק הוא נושא שעליו יקום וייפול העסק. אם יש לכם עסק קטן ואתם עובדים

דילוג לתוכן